Liu He, član Političkog biroa Centralnog komiteta Komunističke partije Kine, potpredsjednik kineske vlade i glavni pregovarač kineske strane u gospodarskom sveobuhvatnom dijalogu između Kine i SAD-a, je 15. siječnja s Donaldom Trumpom, američkim predsjednikom, u Bijeloj kući potpisao prvu fazu gospodarskog i trgovinskog sporazuma između dvije zemlje, što pokazuje kako je gospodarski i trgovinski spor između Kine i SAD-a dočekao privremeno „zaustavljanje rata” i praktično iskoračio prema konačnom rješenju.
Ovaj rezultat nije bilo lako postići, riječ je o kinesko-američkim konzultacijama na visokom nivou koje su trajale 23 mjeseca, s 13 krugova i bezbrojnim naporima. Ipak su dvije zemlje riješile brige suprotne strane i ostvarile ravnopravnost, uzajamnu korist i rezultate na obostrano zadovoljstvo u suradnji. Dvije strane su sporazumom odgovorile na očekivanja tržišta i zahtjeve naroda, što je u skladu sa zajedničkim interesima naroda dviju zemalja i svijeta te unaprjeđuje svjetski mir i prosperitet.
Kada ju konkretno pogledamo, prva faza sporazuma uključuje 9 poglavlja koja se tiču intelektualnog vlasništva, prijenosa tehnologije, hrane i poljoprivrednih proizvoda, financijskih usluga, valutnog tečaja i transparentnosti, proširenja trgovine, bilateralnih procjena, rješavanja sporova i drugih tema. U sporazumu su sadržana tri suštinska zahtjeva kineske strane, odnosno otklanjanje svih dodatnih carina, realne brojke u trgovinskoj razmjeni i poboljšanje ravnopravnosti u tekstu sporazuma, kao i dva principa na kojima insistira Kina, odnosno poštovanje propisa Svjetske trgovinske organizacije i tržišta. Istovremeno, sporazum pozitivno odgovara na suštinske zahtjeve američke strane. Općenito govoreći, sporazum ima dvije najveće značajke:
Prvo, odražava ravnopravnost i recipročnost. Bilo kakav sporazum je kvalitetan i dobar samo ako poštuje ravnopravnost i dostojanstvo obiju strana. Nakon više krugova pregovora, Prva faza sporazuma ispravno posvećuje pozornost ovom pitanju. Uzmimo poglavlje zaštite intelektualnog vlasništva kao primjer: u poglavlju su uključene sve strane ove teme, što ne koristi samo Kini kako bi se izgradila u zemlju pokretanu inovacijom i razvila inovacijska poduzeća te zaštita zakonska prava svih poduzeća, uključujući inozemna, već također koristi zaštiti zakonskih prava kineskih poduzeća u SAD-u. Sve ovo je garancija ravnopravnosti i odgovornosti dviju strana.
Drugo, odražava uzajamnu korist i rezultate na obostrano zadovoljstvo. To je suštinska značajka gospodarske i trgovinske suradnje između Kine i SAD-a i prijeko potrebna značajka prve faze sporazuma. Na primjer, u poglavlju o trgovini hranom i poljoprivrednim proizvodima su uključene teme o mliječnim proizvodima, peradi, govedini, svinjetini, prerađenom mesu, ribi i morskim plodovima, riži, voću, hrani za stoku i kućne ljubimce itd.. Sve ovo su proizvodi za kojima vlada velika potreba kineskih potrošača i uslijed povećavanja troškova za visokokvalitetnu hranu, povećanje uvoza iz SAD-a je u skladu s potrebama potrošača u Kini i također jača uloga poljoprivrede kao važnog oslonca trgovinskih odnosa Kine i SAD-a.
Nakon potpisivanja sporazuma je ključna njegova provedba. Zbog toga su u poglavlju o bilateralnim procjenama i rješavanje sporova postavljena i „pravila igre”, odnosno, ako bilo koja strane prekrši pravilo, dobit će odgovarajuću kaznu. Istovremeno je u ovom propisu uključen aranžman rješavanja sporova u tri razine, što koristi objema stranama kako bi što prije otkrile problem i ravnopravno, brzo i na temelju međusobnog uvažavanja ga riješile, čime se izbjegava eskalacija sporova i osigurava učinkovita provedba sporazuma.
Uvijek imamo više rješenja nego poteškoća. Potpisivanje prve faze sporazuma pokazuje da su Kina i SAD sposobni ravnopravnim konzultacijama rješavati sporove u gospodarstvu i trgovini, čime se povećalo povjerenje svijeta u konačno rješenje problema između dvije zemlje. No, kako idemo prema posljednjoj fazi, tako se povećava intenzitet. Zato je potrebno da se dvije strane praktično pridržavaju dogovora iz prve faze sporazuma i što više pregovaraju kad se pojave novi problemi, kako bi stvorile uvjete za nastavak rješavanja ovog pitanja i bolji početak ponovnog oblikovanja kinesko-američkih gospodarskih i trgovinskih odnosa. Kinu i SAD-u, suradnja jednako donosi korist, a borba im šteti. To su povijest i realnost više puta dokazale, a također je iskustvo i lekcija koje se trebaju sjećati obje strane u rješavanju sporova.
IZVOR – croatian.cri.cn