Kineski predsjednik Xi Jinping je 14. rujna navečer u Pekingu održao videokonferenciju s Angelom Merkel, kancelarkom Njemačke, koja je trenutno predsjedavajuća EU-om, Charlesom Michelom, predsjednikom Europskog vijeća i Ursulom von der Leyen, predsjednicom Europske komisije. Na konferenciji je Xi uputio 4 prijedloga, odnosno da Kina i EU trebaju inzistirati na mirnoj koegzistenciji, otvaranju i suradnji te multilateralizmu, dijalogu i konzultacijama, čime je pružio jasan smjer i uputu za podizanje kinesko-europskog sveobuhvatnog strateškog partnerstva na višu razini u budućnosti. Dvije strane su ostvarile niz rezultata praktične suradnje i poslale odlučan signal da se Kina i EU zalažu za multilateralizam i slobodnu trgovinu, čime su oporavku svijeta doprinijele pokretačem.
【Suradnjom osiguravaju mir i razvoj】
„Što su Kina i EU odlučnije u mirnoj koegzistenciji, svijet će dobiti više jamstava mira i prosperiteta.“ Xi je takvim zaključkom istaknuo temelj i značaj razvoja kinesko-europskih odnosa. U ovom trenutku pojedini zapadni političari, radi odvraćanja domaće pozornosti, namjerno izazivaju ideološki antagonizam u međunarodnim poslovima i čak prijete „novim Hladnim ratom“, predstavljajući tešku prijetnju svjetskom miru. Uz takvu pozadinu, Kina i EU trebaju shvatiti da između dviju strana ne postoji suštinski sukob interesa te da su suradnja i konsenzus daleko važniji od konkurencije i nesuglasica. Thorsten Jelinek, direktor Centra za Europu think-tank organizacije Taihe Institut je prokomentirao da jedino suradnja može osigurati mirni razvoj, koji je sukladan sa zajedničkim interesima Kine i EU-a.
Zbog utjecaja pandemije COVID-19, su svjetsko gospodarstvo i trgovina zabilježili veliki pad, no, Kina i EU, kao dva velika svjetska tržišta nastavljaju otvaranje i suradnju i bez sumnje će odigrati ulogu „dvostrukog motora“ za oporavak svjetskog gospodarstva. Podsjetimo, nakon izbijanja pandemije je Kina, u suradnji s Njemačkom, Francuskom i drugim zemljama uspostavila „zeleni kanal“ koji je snažno zaštitio stabilnost globalnih industrijskih i opskrbnih lanca. U drugom tromjesečju ove godine je Kina prvi put, nadmašujući SAD, postala glavna izvozna destinacija Njemačke. U kolovozu je broj brzih teretnih vlakova između Kine i Europe China Railway Express narastao za 62%, a obujam robe prevezene ovim vlakovima za 66%, u odnosu na isto razdoblja prošle godine te su obije brojke postavile novi rekord i pokazale veliku vitalnost kinesko-europske suradnje.
【Plodovima i konsenzusima odgovaraju na pokušaje razdvajanja Kinu i EU-a】
Tijekom ove videokonferencije su Kina i EU proglasile potpisivanje „Sporazuma o geografskim oznakama“. Dvije strane su još jednom potvrdile da će ubrzati pregovore oko Sporazuma o investicijama kako bi ih do kraja godine dovršile. Odlučile su uspostaviti dijalog na visokoj razini o okolišu i klimatskim pitanjima te dijalog na visokoj razini o digitalnom sektoru. Pokrenule su novu inicijativu za partnerstvo u digitalnoj suradnji Kine i EU-a … Svi ovi rezultati i konsenzusi predstavljaju snažan odgovor na pokušaje razdruživanja Kine i EU-a te će proširiti područja buduće suradnje dviju strana. Prestižni novinski portal „Politico“ je prokomentirao da je „Sporazum o investicijama“ između Kine i EU-a „još jedan doprinos“ kinesko-europskim trgovinskim odnosima koji već imaju ogroman obujam. Brojna strana poduzeća također smatraju da će jačanje suradnje između Kine i Europe učvrstiti povjerenje investitora.
U kinesko-europskim odnosima su multilateralizam i zaštita međunarodnog poretka i sustava s UN-om kao jezgro već postali konsenzus i odgovornost dviju strana. Tijekom ove konferencije je Kina predložila da dvije strane u sljedećem koraku povećaju koordinaciju makro-ekonomskih politika i nadograde suradnju u razvoju i istraživanju cjepiva, kako bi cjepivo postalo javno dobro za dobrobit cijelog svijeta te da na osnovi poštovanja želja afričkih zemalja aktivno pojačaju trostranu suradnju s Afrikom … Kina i EU imaju velike perspektive u multilateralnoj suradnji , što će povećati snagu zaštite multilateralizma.
【Pregovorima rješavaju nesuglasice i postignu konsenzus】
Potrebno je istaknuti da, u dugoročnom smislu, pojedinci iz europske politike još uvijek sumnjaju i ne vjeruju u Kini u strateškom smislu. Posebno su se u ovom razdoblju, pojedini europski političari više puta služili retorikom koja se upliće u kineske unutrašnje poslove koji se tiču Hong Konga, Xinjianga i Tajvana, što je predstavljalo udarac kinesko-europskim odnosima. Tijekom ove videokonferencije je Xi ozbiljno istaknuo da se Kina odlučno protivi bilo kome tko u Kini stvarala nestabilnost, separatizam i nered i uplitanju bilo koje zemlje u kineske unutrašnje poslove. Kina je spremna povećati razmjene i zajednički napredak u duhu međusobnog poštovanja.
Kina je ovim stavovima izrazila odlučnost za zaštitu suštinskih interesa i spremnost za rješavanje nesuglasica pregovorima, dozvoljavajući razlike između dviju strana, a sve ovo je garancija dugoročnog razvoja kinesko-europskih odnosa.
„Kina želi mir a ne hegemoniju, Kina predstavlja mogućnost i partnerstvo, a ne prijetnju ili suparnika,“ je jasan stav Kine na razvojnom putu. Tijekom razdoblja kada se u svijetu odvijaju promjene nezabilježene u proteklih stotinu godina, Kina i EU imaju širok konsenzus u pitanjima zaštite mira, unaprjeđenja otvaranja, promocije multilateralizma te suradnje i pregovora, a dvije strane su odgovorne i sposobne održati smjer razvoja bilateralnih odnosa te povećati razumijevanje i povjerenje putem pregovora. Kina i EU će kroz suradnju proširiti zajedničke interese i pozitivnom energijom međunarodnoj zajednici doprinijeti u borbi protiv pandemije, oporavku gospodarstva i zaštiti pravde.