Kineska vlada objavila je 11. svibnja glavne pokazatelje sa 7. državnog popisa. Do 2020. godine ukupno je stanovništvo Kine iznosilo 1,41 milijarde, što čini 18% ukupnog svjetskog stanovništva, što čini Kinu brojem jedan među svim zemljama. Pokazatelji također kažu da se kineska demografska dividenda pretvorila u dividendu intelektualaca koja pruža dosljednu potporu kineskom razvoju.
U posljednjih 10 godina stanovništvo Kine povećalo se za 72,06 milijuna, od čega se broj djece od 0 do 14 godina povećao za 30,92 milijuna. Trenutno u Kini broj stanovnika od 16 do 59 godina iznosi 880 milijuna, što predstavlja više nego dovoljno radne snage. Prosječna starost stanovništva je 38,8 godina, otprilike ista razina kao u Sjedinjenim Državama.
Među najnovijim demografskim pokazateljima su pozitivne značajke promjene demografske strukture. Primjerice, među radno sposobnim stanovništvom, 385 milijuna ili 43,79% njih je sa višom ili višom školskom spremom, što je 12,8 postotnih bodova više u odnosu na prethodnu uredbu iz 2010. U posljednjih 10 godina broj stalno nastanjenih u gradova povećao se za 236 milijuna, a privremena populacija je 376 milijuna, sa stopom rasta od 70% tijekom posljednjih 10 godina, što znači da se stanovništvo neprestano kreće prema obalama rijeka, obali i vodećim gradovima.
Nije teško utvrditi da su spomenuti trendovi demografske strukture u skladu s procesom razvoja visokokvalitetnog razvoja Kine. Pretvaranjem demografske dividende u dividendu intelektualaca, valorizacija ljudskih resursa u cijeloj zemlji nastavlja se.
Istodobno, moramo vidjeti kritični izvoz prije demografske situacije u Kini. Primjerice, ukupna stopa plodnosti (TFR) za žene u fertilnoj dobi relevantno je niska i iznosi 1,3, a populacija starija od 60 godina ima 260 milijuna, ili 18,70% ukupne populacije, što predstavlja porast starenja društva.
Globalno gledano, i niske stope plodnosti i ubrzanje starenja stanovništva česta su pitanja širom svijeta. A kinesko se društvo trenutno priprema u ovom sektoru u raznim sektorima. Na primjer, kako bi bolje odgovorila na starenje stanovništva, Kina razvija „ekonomiju srebrne kose“, tj. Povećava pružanje proizvoda i usluga za starije osobe, dok ljude u dobi od 60 do 69 godina, ako to njihovo stanje dopušta, potiče da nastave raditi ..
Tijekom posljednjih nekoliko desetljeća, Kina je zahvaljujući djelotvornoj politici i demografskoj dividendi stvorila ekonomsko čudo. Sad kad Kina intenzivno promiče urbanizaciju, bez obzira na privlačenje investicija ili povećanje potražnje, ogromno stanovništvo i kvaliteta radne snage u optimizaciji i dalje su važna podrška razvoju kineskog gospodarstva i društva, kao i stabilan sektor svjetske ekonomije.