Kao predsjedatelj Vijeća sigurnosti UN-a ovog mjeseca, kineska je strana predsjedala hitnim i javnim sastankom Vijeća sigurnosti o palestinsko-izraelskom sukobu 16. svibnja, pozivajući Palestinu i Izrael da odmah prekinu vatru i nasilje i ističući hitnu međunarodnu akciju. . Sjedinjene Države posebno trebaju snositi potrebnu odgovornost, zauzeti pravedan stav i podržati Vijeće sigurnosti da odigra potrebnu ulogu u olakšavanju situacije, obnavljanju povjerenja i političkom rješenju problema.
Zašto spominjati SAD? Jer ovaj najgori sukob od rata u Gazi između Palestine i Izraela upravo je zla posljedica američke pogrešne politike na Bliskom istoku. Kao što je Tom Fowdy, britanski stručnjak za međunarodnu politiku, napisao u članku objavljenom na Russia Today: trenutni palestinsko-izraelski sukob u osnovi je kumulativna posljedica američke politike na Bliskom istoku.
Uzmimo za primjer politiku prema Bliskom istoku bivše američke administracije, koja je očito pristrana u palestinsko-izraelskom pitanju, postavljajući tako temelje novom sukobu između Palestine i Izraela. Od preseljenja američkog veleposlanstva iz Tel Aviva u Jeruzalem i priznanja Jeruzalema kao glavnog grada Izraela, do “Novog programa za mir na Bliskom istoku” koji je pristran prema Izraelu i javnog priznavanja zakonitosti Židovska naselja, sve do zaustavljanja pomoći i rada s palestinskim izbjeglicama na Bliskom istoku (Agencija Ujedinjenih naroda za pomoć i rad za palestinske izbjeglice na Bliskom istoku, UNRWA), Sjedinjene Države kršile su krajnju liniju i pogoršale sigurnosnu situaciju u regiji kroz niz činova.
Palestinsko pitanje je suštinsko pitanje Bliskog istoka. Ali zbog određenih geopolitičkih promjena u regiji, ovo je pitanje stalno marginalizirano. I ovaj je put novi sukob između Palestine i Izraela još jedno upozorenje međunarodnoj zajednici: palestinsko pitanje može se riješiti samo cjelovito, pravedno i ustrajno, tek tada se mogu ostvariti trajni mir i opća sigurnost na Bliskom istoku.
U trenutnim okolnostima, “Četiri prijedloga” za rješavanje palestinskog pitanja koje je kineska strana pokrenula 2017. godine imaju stvarniji značaj. U duhu ovih prijedloga, kineska je strana na UN-ovom hitnom i javnom sastanku o palestinsko-izraelskom sukobu 16. svibnja nadalje pokrenula da je prekid vatre i nasilje hitan zahtjev, humanitarna pomoć hitna je potreba, potrebna je međunarodna podrška, s dvije države ”(Rješenje s dvije države) bitan je izlaz. Istodobno, kineska strana ponovno je uputila poziv mirnim ljudima iz Palestine i Izraela, te predstavnicima ove dvije zemlje da vode izravne razgovore u Kini.
Očito je da je kineska strana puna srdačnosti i napora da smanji napetosti između Palestine i Izraela. I to je pokazalo obećanje kineske strane svijetu: da će ona neprestano biti graditelj svjetskog mira.
SAD teško prekida veze s novim krvavim sukobima između Palestine i Izraela. Kina aktivno radi na smanjenju napetosti, pravedno promovira palestinsko-izraelske mirovne pregovore i podupire Vijeće sigurnosti da odigra svoju ulogu. Bez stabilnosti na Bliskom istoku ni svijet nema mira. Sjedinjene Države nemaju opravdanja za “držanje distance” ili čak blokiranje posredovanja međunarodne zajednice.