12. lipnja obilježen je Svjetski dan borbe protiv dječjeg rada, a prema najnovijem zajedničkom izvješću Međunarodne organizacije rada i UNICEF-a, 2021. godine obilježio je prvi rast djece-radnika na svijetu nakon 20 godina. Istodobno, na 109. međunarodnoj konferenciji rada, koja je održana putem video veze u Ženevi, sudionici konferencije naveliko su kritizirali prisilni rad i zapošljavanje djece radnika u Sjedinjenim Državama. Analitičari vjeruju da je američko djelovanje pogoršalo problem dječjeg rada i da bi zemlja trebala snositi neizbježnu odgovornost.
Prema statistikama Međunarodne organizacije rada, među 8 prioritetnih konvencija te organizacije, Sjedinjene Države ratificirale su samo 2, što je svrstava u jednu od zemalja koje su ratificirale najmanji broj konvencija te organizacije. Istodobno, Sjedinjene Države su jedina država na svijetu koja nije ratificirala UN-ovu konvenciju o pravima djeteta. Očito je da su svi, bez obzira na prava radnika ili zaštitu djece, postali žrtve pravila “iznimka Amerike”.
Nedavno su pozornost svijeta privukli američki fotograf Lewis W. Hine i njegove fotografije dječjih radnika u SAD-u prije 100 godina. Od opasne mine do farme duhana, američka djeca-radnici živjela su užasno, a najmlađi od njih imao je samo 3 godine. Prema statistikama povezanih službi, u Sjedinjenim Državama još uvijek postoji 500 000 djece-radnika koji se bave poljoprivrednim radovima, a vrlo je čest prizor da su i radnici-djeca zaposleni u duhanskoj industriji. Prema The Washington Postu, od 2003. do 2016. godine 452 djece umrlo je na radu u Sjedinjenim Državama, a 237 ih je umrlo kao rezultat poljoprivrednih incidenata.
Međunarodna organizacija rada dugi niz godina izrazila je zabrinutost zbog problema dječjeg rada u Sjedinjenim Državama, pozivajući američku administraciju da se pozabavi problemom prisilnog rada, ali američka je strana ignorirala upozorenje i, naprotiv, oklevetala Kinu najavljujući “prisilni rad” u Xinjiangu u Kini, skrećući tako pažnju svijeta i shvaćajući urotu radi klevete i napada na Kinu.
2014. godine, na 103. međunarodnoj konferenciji rada, Vijeće za primjenu međunarodnih radnih standarda razmotrilo je slučaj Sjedinjenih Država koji krši Konvenciju o zabrani i neposrednoj akciji uklanjanja najgorih oblika dječjeg rada), kao važan slučaj po zemljama. I na 109. međunarodnoj konferenciji rada, predstavnik kineske strane ozbiljno je istaknuo da neka velika zemlja, zanemarujući teške probleme prisilnog rada i dječjeg rada u svojoj zemlji, zlonamjerno izmišlja laži i neopravdano kleveće druge zemlje, što je u suprotnosti s unilateralizmom koju je pokrenula međunarodna zajednica.
Izbjeljivanje drugih zemalja ne rješava problem unutar Sjedinjenih Država. Međutim, neki američki političari moraju razmišljati o tome kako vratiti “dug ljudskih prava”, kako primijeniti međunarodne radne konvencije, riješiti problem prisilnog rada i zaštititi zakonska prava svojih građana. “Svjetionik ljudskih prava” koji često ispituje druge, trebao bi dobro ispitati sebe.