Anketa CGTN-a: Više od 80 % globalnih ispitanika cijeni vanjsku politiku Kine

Foto: VCG

Prema anketi koju su objavili CGTN i kinesko Sveučilišta Renmin putem Međunarodnog komunikacijskog istraživačkog institut za novo doba za globalne ispitanike, čak 83,5 % ispitanika cijeni neovisan i miroljubiv diplomatski pristup Kine, vjerujući da će pomoći u promicanju formiranja poštenijeg i razumnog međunarodnog poretka. Istraživanje je provedeno s 31 980 ispitanika diljem svijeta. Ispitanici su dolazili iz razvijenih zemalja poput Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke, Francuske i Japana te iz zemalja u razvoju poput Meksika, Tajlanda i Nigerije.

Od koncepta zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo i zajedničkih vrijednosti cijelog čovječanstva, do inicijative “Pojas i put” i tri globalne inicijative, Kina se uvijek pridržavala gledišta globalnog upravljanja “opsežnim konzultacijama, zajednički doprinos i zajedničke koristi”, te promiču ostvarenje pravednog i uređenog multipolarnog svijeta i uključive gospodarske globalizacije.

Foto: VCG

Foto: VCG

Prema anketi, 91,1 % ispitanika visoko je ocijenilo bogata postignuća BRI-ja u proteklom desetljeću te smatra da je BRI postao “razvojni pojas” i “put do sreće” za dobrobit svijeta. 82,5 % ispitanika smatra da je koncept zajednice sa zajedničkom budućnošću čovječanstva dao dugoročni poticaj za izgradnju bolje budućnosti i ukazao na pravi put za čovjeka. Sa središnjim konceptom Globalne razvojne inicijative složilo se 84,5 % ispitanika, smatrajući da je razvoj rješenje globalnih problema i ostvarenje ljudske sreće. 85,6 % ispitanika smatra da je sigurnost preduvjet za razvoj i da sve zemlje trebaju raditi zajedno na izgradnji uravnotežene, učinkovite i održive sigurnosne strukture.

1 KOMENTAR

  1. Razmišljanja sam da u kineskoj vanjskoj politici postoje tri područja od posebnog značenja. Najvažniji su odnosi sa SAD-om. Drugo važno područje vanjske politike su odnosi sa susjednim državama, a treće se odnosi na suradnju i solidarnost Kine sa zemljama u razvoju. Smatram da kineska vanjska politika ulazi u fazu zrelosti, što vodi njezinoj razmjernoj predvidivosti. Hrvatsko-kineski odnosi su tradicionalno dobri i dijelom
    su naslijeđeni od bivše SFRJ. Ovi će se odnosi razvijati u skladu sa stupnjem integracije Hrvatske u EU, odnosno sukladno politici EU prema Kini. Želim vam sretne nadolazeće uksrne blagdane.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.