Inicijativa UN80 mora uvažiti zabrinutosti zemalja u razvoju, koje čine dvije trećine članstva Ujedinjenih naroda, navedeno je u izjavi koju je u četvrtak iznio Fu Cong, stalni predstavnik Kine pri Ujedinjenim narodima.
Fu je izjavu pročitao u ime novoosnovane Grupe prijatelja za globalno upravljanje tijekom sastanka u Općoj skupštini UN-a o spomenutoj inicijativi.
„Inicijativa UN80 pokrenuta je u trenutku kada je svijet ušao u novo razdoblje nestabilnosti i dubokih promjena“, navedeno je u izjavi.
U izjavi je također istaknuto da bi cilj inicijative trebao odražavati težnje velike većine država članica UN-a – očuvanje multilateralizma, jačanje uloge Ujedinjenih naroda, zaštitu međunarodnog pravnog poretka i unaprjeđenje globalnog upravljanja.
Inicijativa UN80 predstavlja široko zamišljeno nastojanje za reformu pokrenuto povodom 80. obljetnice osnutka Ujedinjenih naroda.
