Foto: VCG
Kineski predsjednik Xi Jinping boravio je od 15. do 17. travnja u državnom posjetu Maleziji. Tijekom sastanka postignuta je suglasnost o zajedničkoj izgradnji visoko razvijene strateške zajednice koja dijeli sudbinu, započinjući novih “zlatnih” 50 godina razvoja bilateralnih odnosa između Kine i Malezije. Podizanje razine međusobnih odnosa označava daljnje jačanje strateškog povjerenja i stalno širenje zajedničkih interesa dviju država. Time će se suradnja na svim razinama podići na novu razinu i postati primjer suradnje Kine i zemalja ASEAN-a, doprinoseći povezivanju zemalja Globalnog Juga i očuvanju svjetskog prosperiteta i stabilnosti.
U vremenu velikih promjena, pokušaja razdvajanja, blokada i negativnih trgovinskih mjera, Kina i Malezija zajednički promiču regionalnu gospodarsku integraciju, podupiru otvorenu i inkluzivnu gospodarsku suradnju i protive se jednostranim trgovinskim ograničenjima. Takva usklađena stajališta pružaju čvrste temelje za daljnje produbljenje bilateralne suradnje.
Foto: VCG
Kako u takvom kontekstu graditi visoko razvijenu stratešku zajednicu sudbine između Kine i Malezije? Predsjednik Xi Jinping predložio je tri smjera: “inzistiranje na strateškoj autonomiji i provođenje strateške suradnje”, “okupljanje razvojnih potencijala kroz visokokvalitetnu suradnju” te “očuvanje prijateljstva među generacijama i jačanje civilizacijskih razmjena i međusobnog učenja”. Ovi prijedlozi, koji pokrivaju političko-sigurnosni, praktični i kulturni aspekt, usmjeravaju razvoj i produbljenje odnosa između dviju zemalja, čime se otvara put prema ostvarenju novih “zlatnih” 50 godina odnosa.
Tijekom Xijeva posjeta, državni čelnici svjedočili su potpisivanju više od 30 sporazuma o suradnji, koji pokrivaju širok spektar područja – od triju globalnih inicijativa, preko digitalnog gospodarstva, usluga u trgovini, umjetne inteligencije i intelektualnog vlasništva, pa sve do izvoza poljoprivrednih proizvoda iz Malezije u Kinu. Očekuje se da će u novom “zlatnom razdoblju” praktična suradnja biti još usmjerenija, sadržajnija i kvalitetnija, otvarajući prostor za bolji razvoj obje zemlje.
Na novoj prekretnici, izgradnja visoko razvijene strateške zajednice Kine i Malezije u skladu je s nadama naroda i globalnim razvojnim trendovima te će bilateralnim odnosima pružiti dodatni zamah. Može se očekivati da će novih “zlatnih” 50 godina odnosa Kine i Malezije biti još svjetlije – a prijateljstvo koje su dvije zemlje godinama njegovale, otvorit će novo poglavlje na putu zajedničkog napretka.
