Za odnose Kine i SAD-a, važno je ispravno riješiti opća pitanja

Foto: VCG

Kineski predsjednik Xi Jinping sastao se 29. kolovoza u Pekingu s Jakeom Sullivanom, pomoćnikom američkog predsjednika za državnu sigurnost. Xi je istaknuo da je za odnose između Kine i SAD-a prioritet pravilno strateško razumijevanje te da je ključno prvo riješiti glavno pitanje u bilateralnim odnosima: jesu li Kina i SAD suparnice ili partnerice. Izrazio je očekivanje da će SAD krenuti u istom smjerom s Kinom te pronaći ispravan način na koji Kina i SAD, zemlje s različitim civilizacijama, institucijama i razvojnim putevima, mogu postići miroljubiv suživot i zajednički razvoj. Sullivan je ponovio obećanje SAD-a da će nastaviti stratešku komunikaciju s Kinom i raditi na pronalaženju rješenja za miran suživot i nastavak američko-kineskih odnosa.

Svrha ovog Sullivanovog posjeta bila je sudjelovanje u novom krugu kinesko-američke strateške komunikacije. Posjet je važan za provedbu konsenzusa koji su postigli državni čelnici Kine i SAD-a u San Franciscu. Prema priopćenju koje je izdala Kina, kineski i američki dužnosnici proveli su „iskrene, praktične i konstruktivne rasprave“ i razgovarali o novom krugu konzultacija između državnih čelnika u skoroj budućnosti. Bijela kuća je ovom krugu kinesko-američkih konzultacija dala prilično pozitivnu ocjenu. Sve to pokazuje da su obje zemlje spremne kontrolirati nesporazume i održavati stabilnost odnosa kako bi ih spriječile da izmaknu kontroli. Analize pokazuju da je Kina već prije Sullivanovog posjeta pojasnila svoj stav, pozivajući SAD da praktično poštuje kineske suštinske interese i ne koristi kinesko-američke odnose za domaće političke ciljeve, kako bi osigurali razvoj kinesko-američkih odnosa u stabilnom i predvidljivom smjeru.

Posljednjih godina, u telefonskim razgovorima i sastancima uživo između čelnika Kine i SAD-a, Kina je uvijek isticala da na Zemlji ima dovoljno prostora za obje zemlje te da predstavljaju prilike i mogućnosti za međusobni uspjeh, pokazujući želju za pozitivnim razvojem kinesko-američkih odnosa.

Nakon sastanka državnih čelnika Kine i SAD-a u San Franciscu, SAD nastoje unaprijediti komunikaciju s Kinom, ali istovremeno nastavljaju, pa čak i intenziviraju, pritisak na Kinu. Na primjer, američka administracija nedavno je pozvala tajvanske dužnosnike u posjet SAD-u, povećala carine na kineske proizvode, pooštrila kontrolu izvoza i pregled ulaganja, zauzela pristran stav u nesporazumu između Kine i Filipina u Južnom kineskom moru, pokušala prebaciti odgovornost za eskalaciju rusko-ukrajinskog sukoba na Kinu, primijenila jurisdikciju produženom rukom i nametnula sankcije kineskim poduzećima i pojedincima. Ovi američki potezi ozbiljno su ugrozili prava i ključne interese Kine Ako SAD ne promjeni strategiju suzbijanja i potiskivanja Kine, kinesko-američki neće se moći oporaviti.

Veze Kine i SAD-a najvažniji su bilateralni odnosi u svijetu i ne utječu samo na interese te dvije zemlje, već i u velikoj mjeri oblikuju globalni razvoj. Bez obzira na promjene političke situacije unutar SAD-a, Kina i SAD trebaju ukloniti prepreke, pronaći ispravan način suživota i pretvoriti „viziju iz San Francisca“ u stvarnost. Kao što je istaknuo predsjednik Xi, Kina i SAD, kao dvije velike sile, trebaju preuzeti odgovornost prema povijesti, ljudima i svijetu te postati izvori svjetskog mira i stabilnosti i pokretači zajedničkog razvoja.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.