Foto: VCG
Filipinski brod obalne straže, brod javne službe i brojni ribarski brodovi Filipina upali su 4. prosinca u morski prostor kineskog otoka Huangyana. Prije nekoliko dana brojni ribarski brodovi Filipina također su se, pod izlikom ribarstva, nezakonito okupili kod morskog prostora grebena Houteng u kineskom otočju Nansha, s kojima su bili i novinari koji su objavljivali senzacionalističke priče. Kineska obalna straža nad filipinskim je brodovimazakonu poduzela neophodne kontrolne mjere u skladu sa zakonom.
Svjetski medijski objavili su da je 8. studenog filipinski predsjednik Ferdinand Romualdez Marcos potpisao tzv. Zakon o filipinskim pomorskim zonama i Zakon o filipinskim arhipelaškim morskim putevima , čime je kineski otok Huangyan i većinu grebena i otoka otočja Nansha, kao i okolne morske prostore uključio u morski prostor Filipina, namjeravajući domaćim zakonodavstvom potvrditi nezakonito arbitražno rješenje o Južnom kineskom moru. Samo manje od mjesec dana od prošlog incidenta, filipinski brodovi ponovno su neovlašteno upali u kineski teritorij na Južnom kineskom moru.
Analitičari su istaknuli da su filipinske provokacije na Južnom kineskom moru zapravo dio politike Marcosa i njegove vlade. Ciljevi te politike zapravo su konfrontacijama ostvariti filipinske interese u pitanju Južnog kineskog mora, održavati pozornost javnosti prema tom pitanju te prikupljati nove materijale za tzv. teoriju o „prijetnji iz Kine“ i blatiti Kinu.
Foto: VCG
Kineska vlada predala je 2. prosinca Ujedinjenim narodima izjavu o osnovnim granicama teritorijalnog mora oko otoka Huangyan te povezane pomorske karte. Time Kina ispunjava svoje obveze kao potpisnica Konvencije UN-a o pravu mora, a istovremeno ostvaruje suverenitet i upravnu jurisdikciju. Istog dana, filipinska strana ponovno je poduzela invazivne radnje u Južnom kineskom moru, očito s ciljem testiranja mjera koje će Kina poduzeti nakon objave osnovnih granica teritorijalnog mora oko otoka Huangyan.
Iza ovih poteza stoji razmišljanje predsjednika Marcosa o preusmjeravanju pažnje s domaćih problema radi ostvarivanja političkih interesa, kao i namjera da Filipini zadrže nezakonitu dobit u Južnom kineskom moru te dodatno pojačaju svoje neutemeljene zahtjeve. Istovremeno, ove akcije odražavaju zabrinutost i nesigurnost Filipina u vezi s budućim filipinsko-američkim odnosima. Provokacijama na moru pokušavaju “podsjetiti”, pa čak i “prisiliti” SAD na veću potporu, nadajući se konkretnijim koracima nove američke administracije u korist Filipina.
Kao velika odgovorna država i najveća obalna zemlja na Južnom kineskom moru, Kina dosljedno pokazuje stabilnost i odlučnost u rješavanju pitanja vezanih za ovo područje. Kineska strana kontinuirano inzistira na tome da se sporovi u Južnom kineskom moru rješavaju pregovorima među izravno uključenim zemljama. Istovremeno, Kina je potpuno svjesna mogućih pravaca razvoja sukoba s Filipinima te nastavlja odlučno štititi svoj teritorijalni suverenitet i prava na moru. Ako Filipini nastave provocirati, zasigurno će snositi odgovarajuće i bolne posljedice.