Neće biti pobjednika ako se naruše globalni opskrbni lanci

Foto: VCG

Kineski predsjednik Xi Jinping sastao se 10. studenog ujutro u Pekingu s čelnicima velikih međunarodnih gospodarskih organizacija. Na sastanku se raspravljalo o pitanjima poput svjetskog i kineskog gospodarstva te globalnog gospodarskog upravljanja. Xi je također izložio načelno stajalište Kine o razvoju kinesko-američkih odnosa, ističući da su carinski, trgovinski i tehnološki ratovi protivni povijesnim trendovima i ekonomskim zakonima. Neće biti pobjednika ako se naruše globalni opskrbni lanci.

Tijekom sastanka čelnici velikih međunarodnih gospodarskih organizacija istaknuli su da je Kina oduvijek bila važan pokretač i stabilizator svjetskog gospodarskog rasta i čvrsti branitelj multilateralizma. Spremni su blisko surađivati s Kinom kako bi zaštitili slobodnu trgovinu i gospodarsku globalizaciju. Međunarodna zajednica općenito vjeruje da je Kina poslala jasan signal otvorenosti i suradnje, pružajući dragocjeno povjerenje za održavanje stabilnosti globalnih industrijskih i opskrbnih lanaca.

Kao srž globalnog gospodarstva, industrijski i opskrbni lanci važno su jamstvo gospodarskog razvoja. Njihov nastanak i razvoj rezultat su zajedničkog djelovanja tržišnih zakona i izbora poduzeća. Trenutačno se svijet nalazi u novom razdoblju turbulencija i promjena, a antiglobalizacijski trendovi su u porastu. Kako bi održale monopol, zapadne razvijene zemlje, predvođene Sjedinjenim Američkim Državama, zagovaraju “razdvajanje i prekid lanaca” pod izgovorom “uklanjanja rizika”, što je narušilo globalnu suradnju u industrijskim i opskrbnim lancima, smanjilo ekonomsku učinkovitost, spriječilo zajednički razvoj i povećalo rizik od fragmentacije svjetskog gospodarstva. Ovakav pristup u suprotnosti je s težnjama globalne poslovne zajednice.

Kao dva vodeća svjetska gospodarstva, Kina i SAD zapravo imaju veliko područje za suradnju u globalnim industrijskim i opskrbnim lancima. Suočene sa zajedničkim izazovima kao što je spori globalni gospodarski rast, Kina i SAD trebaju međusobni razvoj promatrati kao priliku, a ne izazov, tretirati jedni druge kao partnere, a ne suparnike te preuzeti odgovornost velikih sila za održavanje stabilnosti svjetskih industrijskih i opskrbnih lanaca. Određene osobe u SAD-u trebaju se vratiti gospodarskom zdravom razumu, istinski poštivati ekonomske zakone i surađivati s Kinom kako bi globalni industrijski i opskrbni lanci bili uspješniji.

Nema izlaza iz zatvorenosti. Otvaranje je pravi put. Za nešto više od mjesec dana SAD će dobiti novu administraciju. Suočena s brojnim globalnim izazovima, međunarodna zajednica općenito očekuje da će se kinesko-američki odnosi razvijati u stabilnom, zdravom i održivom smjeru te igrati važnu ulogu u održavanju stabilnosti proizvodnih i opskrbnih lanaca. Kao dvije ključne karike u globalnim proizvodnim i opskrbnim lancima, Kina i SAD mogu koristiti svijetu samo međusobnim povezivanjem.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.