Foto: VCG
Velika Britanija je 15. prosinca službeno pristupila Sveobuhvatnom i progresivnom sporazumu za transpacifičko partnerstvo (CPTPP, eng. Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership), kao prva zemlja koja je pristupila sporazumu nakon stupanja na snagu 2018. godine.
CPTPP, koji su potpisali Japan, Kanada i još 11 zemalja, službeno je stupio na snagu 30. prosinca 2018. Tada je sporazum pokrivao skoro 500 milijuna stanovnika, a BDP zemalja potpisnica činio je 13 % globalnog gospodarstva. Velika Britanija službeno je zatražila pristupanje sporazumu 1. veljače 2021. godine, a 31. ožujka 2023. objavila je da su završeni relevantni pregovori i da je postignut sporazum o članstvu. Tijekom sastanka članica CPTPP-a na ministarskoj razini održanom 16. srpnja 2023. službeno je odobreno pristupanje Velike Britanije.
CPTPP je najveći trgovinski sporazum kojem je Britanija pristupila nakon izlaska iz EU-a, no koliko će koristiti gospodarstvu Velike Britanije?
Foto: VCG
Nakon službenog pristupanja CPTPP-u, Velika Britanija je postala prva europska zemlja koja je pristupila sporazumu. Iz britanske perspektive, pridruživanje CPTPP-u može donijeti gospodarske i trgovinske koristi. Britanski državni tajnik za trgovinu rekao je da jedan od 100 britanskih radnika sada radi u industriji povezanom s CPTPP-om. Ovom je izjavom ukazao na to da će pridruživanje CPTPP pogodovati rješavanju britanskih problema sa zapošljavanjem.
Iz trgovinskog aspekta, Velika Britanije očekuje da će imati pristup većem tržištu nakon učlanjenja u CPTPP. Kako je rekao britanski dužnosnik, Velika Britanija će imati ogromno tržište s 500 milijuna potrošača.
Međutim, Velika Britanija ipak je vrlo daleko od Azije i Pacifika. Unatoč ekonomskim, političkim, sigurnosnim ili strateškim planovima i činjenici da je Britanija dobila “kartu” za CPTPP, njena trenutačna snaga za povećanje strateškog utjecaja u ovoj regiji putem razvoja gospodarskih veza s članicama CPTPP-a jednostavno nije dovoljna.