Foto: VCG
Krešimir Jurak, direktor Konfucijevog instituta Sveučilišta u Zagrebu, ima jasnu misiju: promicanje kineske kulture u Hrvatskoj i poticanje većih razmjena i razumijevanja između Kine i Hrvatske.
Jurak, poznati stručnjak za Kinu u Hrvatskoj, ima bogato iskustvo života i studiranja u Kini. S više od 40 posjeta i gotovo tri godine studiranja na kineskim sveučilištima, stekao je duboko razumijevanje kineske kulture.
Prije nego što je postao direktor Konfucijevog instituta u svibnju 2012. godine, Jurak je predavao kinesku povijest na Odsjeku za sinologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Jurak je nedavno rekao za novinsku agenciju Xinhua kako je ponosan jer je Konfucijev institut postao vodeća institucija u promociji kineskog jezika i kulture.
Danas Institut ima više od 45 nastavnih lokacija u osam gradova diljem Hrvatske, s 32 nastavnika te je nekoć bio najveći Konfucijev institut u Europi.
Pozdrav svima u redakciji. Obožavam Kinu i želim s vama podijeliti ushit jer je Kina poznata po svojim velikim gradovima koji pulsiraju modernim životom, njezina ruralna područja skrivaju neke od najljepših prirodnih pejzaža koje svijet može ponuditi. Ova manje istražena strana Kine nudi autentičan uvid u prirodnu ljepotu i tradicionalni način života koji je duboko ukorijenjen u kulturi i povijesti zemlje. Na primjer, u provinciji Guangxi, na jugu Kine, nalaze se prekrasne kaskadne rižine terase Longji, koje su jedan od najfotogeničnijih prizora u zemlji. Terase, koje se protežu kao stepenice koje se penju do neba, nisu samo impresivan primjer ljudske inventivnosti i upornosti, već i vitalni dio lokalne ekonomije. Tradicionalne metode uzgoja riže, koje se prenose s generacije na generaciju, omogućuju očuvanje ovog jedinstvenog pejzaža i promoviraju održivi razvoj ruralnih zajednica. Daleko na istoku, mistična planina Huangshan, poznata kao Žuta planina, privlači posjetitelje svojim zapanjujućim granitnim vrhovima i borovima koji izgledaju kao da izviru iz same stijene. Planina Huangshan je inspiracija za mnoge tradicionalne kineske slike i poeziju, a njezine maglovite vrhove i dramatični vidici čine je jednom od najpoznatijih prirodnih znamenitosti u Kini. Planinarske staze omogućuju posjetiteljima da istraže ovu izvanrednu prirodnu ljepotu i dožive mir koji pruža izolacija od užurbanog gradskog života. Ne samo da ruralna područja Kine pružaju nevjerojatan vizualni doživljaj, već su i dom mnogim kulturnim festivalima koji odražavaju drevne običaje i tradicije lokalnih zajednica. Na primjer, manje poznati festivali poput Festivala vatrenih zmajeva u selima Hong Konga gdje lokalno stanovništvo gradi ogromne zmajeve od slame i tkanine koje potom pale kako bi otjerali zle duhove i donijeli dobru žetvu.