Foto: VCG
Američka administracija, koja dugo vremena fabricira senzacionalističke priče o „kineskim hakerima“, ponovno je priopćila besmislicu. Tijekom vesele proslave Nove godine širom svijeta, The Washington Post, Reuters i drugi mediji objavili su kako su „kineski hakeri“ probili zaštitu računalnog sustava američkog Ministarstva financija i ukrali dokumente. Nakon toga, američko Ministarstvo financije zbog tih je navoda uvelo sankcije tvrtki za kibernetičku sigurnost čije se glavno sjedište nalazi u Pekingu, navodeći da ta tvrtka „pomaže kineskim hakerima u probijanju zaštite američkog telekomunikacijskog sustava“.
Očito je opet riječ o namjernom klevetanju Kine i kineskih poduzeća, što je u skladu s dosadašnjom strategijom američkih vlasti prema kojoj prvo puštaju materijale, kako bi mediji proširili priče, a političari zatim reagirali na njih. Američki političari ulažu velike napore kako bi ocrnili međunarodni imidž Kine i kineskih poduzeća te istovremeno u najvećoj mogućoj mjeri prikazali sebe u najboljem svjetlu.
Sjedinjene Američke Države pokušavaju javnost uvjeriti da je Kina „zlonamjerna zemlja“ koja „podržavajući hakersko djelovanje namjerava postići političke interese kibernetičkim napadima“. Istovremeno, američko Ministarstvo financija posebno je naglasilo da su „kineski hakeri“ ukrali „dokumente koji nisu povjerljivi“. Zapravo su htjeli poručiti reći da unatoč kibernetičkim napadima, ovaj saziv američke administracije ipak „zaslužuje povjerenje“ zbog učinkovite zaštite državnih tajni.
Foto: VCG
Ironično je da se američke optužbe protiv Kine uvijek svode na prazne riječi bez ikakvih uvjerljivih dokaza, ali su se, nasuprot tome, SAD dokazale kao pravo „hakersko carstvo“. Već u 2013. u slučaju PRISM-a, Edward Snowden, bivši djelatnik američke NSA-e, otkrio je da američke obavještajne službe dugo godina, kako u zemlji tako i u inozemstvu, provode nadzor interneta, korisničkih informacija, telekomunikacijskih operatera, kao i telefonskih razgovora čelnika brojnih zemalja. U 2021., danska državna televizija DR je, citirajući riječi devetero svjedoka, objavila da je od 2012. do 2014., američka NSA nadzirala komunikaciju visokih dužnosnika Švedske, Norveške, Francuske i Njemačke, uključujući Angelu Merkel, nekadašnju njemačku kancelarku, Frank-Waltera Steinmeiera, nekadašnjeg ministra vanjskih poslova i sadašnjeg predsjednike Njemačke, Peera Steinbrücka, nekadašnjeg njemačkog ministra financija te drugih visokih političara.
Očito je da su SAD zapravo pravo “hakersko carstvo” sa širokom mrežom za prisluškivanje širom svijeta. S jedne strane provode neselektivno prisluškivanje i nadzor u raznim zemljama svijeta, uključujući svoje saveznike, a s druge strane i „zabrinuto“ sumnjaju da druge zemlje ugrožavaju interese saveznika. Optužbama protiv Kine, zapravo opisuju vlastitu „hegemonije u prisluškivanju“ te pokušavaju skrenuti pažnju sa sebe.