
Foto: VCG
Američki predsjednik Trump obožava povećavati carine i neprestano tvrdi da je carina „najveći izum u povijesti“. U Bijeloj kući sastao se 24. veljače s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom, nakon što je odluka njegove administracije o uvođenju visokih carina na uvoz iz EU-u izazvala široku zabrinutost. Da situacija u Ukrajini nije tako kritična i hitna, carinski spor bio bi prioritet na dnevnom redu sastanka američkog i francuskog predsjednika u Washingtonu.
U takvim okolnostima, francuski predsjednik ustvrdio je u intervjuu američkim medijima kako je prioritet SAD-a carinska politika prema Kini, naglašavajući da SAD „ne mogu istodobno voditi carinske ratove protiv Kine i Europe“, što je nagovještaj kako EU smatra da je neispravno tretirana u američkoj carinskoj politici.
Foto: VCG
Kako bi dodatno naglasio prijetnju carinama, Trump je nakon sastanka na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji najavio da će, mjesec dana nakon što su SAD privremeno odgodile dodatne carine prema Kanadi i Meksiku, carinska politika biti provedena prema planu.
Pred francuskim predsjednikom Trump je ponovio tzv. plan o „recipročnim carinama“. Bez obzira na to kako Macron ili čelnici drugih zemalja i regija pogođenih američkim carinskim ratom gledaju na ovu situaciju, trebaju biti svjesni da SAD neće lako pasti u zamku u kojoj koriste Kinu kao mamac. Naprotiv, Trumpova administracija nastavit će koristiti carine kao sredstvo pritiska sve dok ne ostvari ono što želi od tih zemalja.
Američka administracija samovoljno koristi carine kao oružje zbog toga što ne vidi bolje rješenje kako bi uz minimalna ulaganja uzdrmala svijet i istodobno skrenula pozornost građana s domaćih problema poput sve intenzivnijih političkih i društvenih nesuglasica te rastućeg duga. Međutim, bez obzira na to koliko se Trump trudi promicati ispravnost svoje carinske politike, cijenu će ipak platiti američki građani. U bilo kojem carinskom ratu ne postoji pobjednik – niti će ovaj put biti iznimka.