Ustoličen papa Lav XIV.

0

U Vatikanu je održana inauguracijska misa pape Lava XIV. čime je i službeno ustoličen na čelo Katoličke crkve. 250 tisuća ljudi okupilo se na Trgu svetog Petra, a na službenom početku njegova pontifikata bio je i niz svjetskih čelnika i visokih uzvanika.

Papa Lav XIV. održao je propovijed, koja je bila kratka i jednostavna.

Papa je pozvao na jedinstvo i ljubav, kritizirao je kapitalizam i pozvao je svijet na mir.

– Izabran sam bez ikakve zasluge. Sa strahom i poniznošću dolazim vam poput brata koji želi služiti vašoj vjeri i vašoj radosti. Koračajući s vama na put ljubavi božje, bog želi da smo svi ujedinjeni u jednoj obitelji, rekao je na početku propovijedi.

– Svi smo živo kamenje, s našim krštenjem pozvani da gradimo bratstvo i zajedništvo, u zajedničkom duhu. Crkva se sastoji od svih onih koji ljube bližnjega svoga. U ovim našim vremenima vidimo puno nesloge koje su nanesene zbog nasilja, straha od drugačijeg, različitog. Mi želimo biti jedan mali djelić zajedništva, bratstva. Želimo biti ponizni i sretni. Približite se Kristu, slušajte njegovu riječ koja tješi kako biste s ljubavlju postali jedna obitelj. Volimo se međusobno, dodao je.

– Budući da Rimska Crkva predsjedava u ljubavi, a njezin pravi autoritet je Kristova ljubav, nikada se ne radi o osvajanju drugih silom, vjerskom propagandom ili sredstvima moći. Umjesto toga, uvijek je i samo pitanje ljubavi, kao što je Isus činio, poručio je Papa.

Kritizirao je globalni ekonomski sustav za koji je rekao da iskorištava Zemljine resurse i marginalizira najsiromašnije.

Također je upozorio na centralizaciju moći unutar papinstva, dodajući da će nastojati vladati bez da ikada popusti iskušenju da bude autokrat., više donosi hrt.hr.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.