26.4 C
Osijek
Srijeda, 22. srpnja, 2026.
NaslovnicaGospodarstvoPojačane mjere protiv afričke svinjske kuge radi zaštite svinjogojstva

Pojačane mjere protiv afričke svinjske kuge radi zaštite svinjogojstva

Foto: VCG

Hrvatska pojačava mjere za suzbijanje afričke svinjske kuge radi zaštite domaćeg svinjogojstva, izjavio je u subotu potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić.

Vlajčić je rekao da su službeni podaci potvrdili 89 slučajeva izbijanja afričke svinjske kuge na objektima za uzgoj svinja diljem zemlje, pri čemu su dosad usmrćene 2 822 svinje. U petak je potvrđeno 12 novih pozitivnih objekata, a zaraza se sada približava najvećim proizvodnim sustavima u zemlji.

Unatoč tome što je od 2023. u suzbijanje bolesti uloženo više od 50 milijuna eura, Vlajčić je upozorio da domaća proizvodnja ostaje ugrožena zbog ozbiljnih kršenja propisa, uključujući nezakonit prijevoz i držanje neregistriranih svinja.

Vlajčić je također rekao da će se Nacionalni krizni stožer za afričku svinjsku kugu sastati početkom sljedećeg tjedna kako bi usvojio dodatne zaštitne mjere.

Istaknuo je da je trenutačni cilj očuvati zdravi svinjski fond i izbjeći nepotrebno usmrćivanje životinja. Vlada će uspostaviti sektorsku organizaciju koja će povezivati proizvođače i prerađivače kako bi se osiguralo pravodobno stavljanje zdravih svinja na tržište i ublažili gospodarski gubici.

Povezane novosti

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zadnje novosti