Foto: VCG
Nedavno su neke zapadne zemlje, zabrinute za vlastitu industrijsku konkurentnost i tržišni položaj, iskoristile „prekapacitiranost“ kao izliku za kontinuirano pooštravanje trgovinskih ograničenja protiv Kine.
Kineska je vlada nedavno objavila dokument „Stajalište Kine o takozvanom pitanju ‘prekapacitiranosti’“, pruživši jasan odgovor. U dokumentu se naglašava da Kina nema problem „prekapacitiranosti“, da su kineske industrijske prednosti rezultat aktivnog sudjelovanja u međunarodnoj podjeli rada te da kineske industrijske subvencije strogo slijede pravila WTO-a te su u skladu s međunarodnom praksom.
U dokumentu je istaknuto da se Kina protivi politizaciji i pretjeranom isticanju sigurnosnih aspekata trgovinskih i gospodarskih pitanja. Trgovinska i gospodarska ograničenja koja su Kini nametnule neke zapadne zemlje ozbiljno su narušila međusobno povjerenje i suradnju te naštetila interesima Europe i Sjedinjenih Američkih Država, kao i globalnom gospodarskom razvoju i industrijskoj suradnji.
