Kinesko Ministarstvo obrane: Japansko približavanje nuklearnom naoružanju predstavlja stvarnu prijetnju

0

Približavanje Japana raspoređivanju nuklearnog oružja postalo je stvarna, a ne više samo potencijalna prijetnja, upozorio je u četvrtak glasnogovornik kineskog Ministarstva obrane.

Glasnogovornik Zhang Xiaogang to je izjavio na tiskovnoj konferenciji odgovarajući na pitanje o navodnoj suradnji Sjedinjenih Američkih Država i Japana u području američkog koncepta „proširenog odvraćanja”, strategije koja saveznicima jamči zaštitu različitim sredstvima, uključujući i uporabu nuklearnih sposobnosti.

Zhang je rekao da je koncept proširenog odvraćanja proizvod Hladnog rata koji je povećao rizik od širenja nuklearnog oružja i izbijanja nuklearnog sukoba.

Kritizirao je japansku vladu zbog toga što se predstavlja kao žrtva nuklearnog bombardiranja, dok istodobno aktivno nastoji omogućiti raspoređivanje nuklearnog oružja svojih saveznika na japanskom teritoriju.

Zhang je pozvao japansku vladu da dosljedno ispunjava svoje obveze iz Ugovora o neširenju nuklearnog oružja te da se suzdrži od nastojanja da u bilo kojem obliku dođe do nuklearnog oružja.

Glasnogovornik je također pozvao Sjedinjene Američke Države da prestanu s provokativnim politikama i potezima te da ne ugrožavaju regionalni mir i sigurnost ni globalnu stratešku stabilnost.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.