Japanska strana ne može se opravdavati izmišljanjem optužbi protiv Kine

Foto: VCG

Posljednjih dana, dok nuklearno zagađena voda iz Fukushime i dalje otječe u Tihi ocean, pojačane su kritike međunarodne zajednice prema japanskoj vladi. Međutim, japanska strana ne samo da nije ispravila svoje pogrešne poteze, već je i optužnicu pokrenula protiv Kine. Brojni japanski mediji objavili su da “u Kini jača protujapansko raspoloženje”, “kineski građani poduzimaju korake da ‘uznemiravaju’ Japan”. Japanski premijer Fumio Kishida i brojni drugi političari zatražili su od kineske strane ukidanje ograničenja uvoza vodenih proizvoda iz Japana, a čak su najavili i preuzimanje tzv. protumjere.

Riječ je o dijelu detaljno planiranog propagandnog rata. Otkako je prije dvije godine japanska vlada najavila da će nuklearno zagađenu vodu ispustiti u more, pokrenuta je dotična “propaganda” i “pranje”. Na dan početka ispuštanja, japanski NHK (Japan Broadcasting Corporation) otkrio je da je japansko Ministarstvo vanjskih poslova pripremilo promotivne politike protiv tzv. “dezinformacije”, s proračunom od oko 70 milijardi japanskih jena. S obzirom na izvješće japanske strane o postupanju s nuklearno kontaminiranom vodom objavljeno 2020. godine, taj je “promidžbeni proračun” gotovo 20 puta veći od proračuna za ispuštanje nuklearno kontaminirane vode u more.

Foto: VCG

Foto: VCG

Nije teško razumjeti kako Japan, s jedne strane, ispušta nuklearno kontaminiranu vodu u more radi manje cijene, ali s druge strane ulaže ogromna sredstva kako bi se žalio i zabranio raspravu. Analize smatraju da japanska strana napada Kinu izmišljenom optužbom, s namjerom da zbuni javnost i od sebe napravi žrtvu, a zapravo prikriva suštinu da je kršitelj ekološke sigurnosti i zdravlja čovječanstva, te na taj način ublažava kritike međunarodne zajednice u vezi s ispuštanjem onečišćenih voda u more.

Zašto je japanska vlada i dalje na udaru kritika sa svih strana? Zato što je japanska strana, ne obazirući se na skepticizam i protivljenje međunarodne zajednice, samovoljno ispustila nuklearno zagađenu vodu iz Fukushime u more, čime je donijela nepredvidiv i golem rizik za globalnu ekologiju mora i zdravlje ljudi, izazivajući ogorčenje opće međunarodne zajednice. To je bio glavni razlog.  Zabrinutost kineskih potrošača o sigurnosti hrane nije samo stvarna, nego je i vrlo žestoka. I naravno, kineska bi vlada trebala odgovoriti na zabrinutosti građana i na temelju znanosti i činjenica poduzeti hitne korake za zaštitu sigurnosti morskog okoliša i zdravlja kineskih građana. Istodobno, kineska strana treba dosljedno štititi sigurnost i zakonska prava kineske dijaspore u inozemstvu sukladno zakonu.

Foto: VCG

Foto: VCG

Naime, prema obavijesti Veleposlanstva Kine u Japanu, Konzulat Kine u Japanu je proteklih dana zaprimio veliki broj uznemirujućih telefonskih poziva koji su ozbiljno ometali svakodnevni rad Veleposlanstva i Konzulata. I zašto to japanski političari i mediji uopće nisu spomenuli? Zapravo, japanska strana je pravi zlostavljač.

Posljednjih godina, s jedne strane, Japan je samovoljno počeo ispuštati nuklearno zagađenu vodu u more, a s druge strane jača svoju vojnu snagu i intenzivira savezništvo sa SAD-om, s namjerom da stvori podjele i sukobe u Aziji i pacifičkoj regiji. Takav Japan samo će uzrokovati veći oprez susjednih zemalja i međunarodne zajednice prema toj zemlji. Ono što japanska strana sada treba je hitno ispraviti greške i zaustaviti ispuštanje nuklearno zagađene vode u more. Ali Japan neće uspjeti prevariti svijet podlim manevrima, već će samo jasnije razotkriti svoju krivnju.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.