Kalkulacije australskog premijera Morrisona oko klimatskih pitanja

Požar na Frasteru, poznatom otoku u Australiji, upisanom u svjetski popis prirodne baština, traje već puna dva mjeseca. Životinje su poginule ili pobjegle, a prašume su postale pepeo. Iako je nedavno iznenadna kiša stavila požar pod kontrolu, poplave uzrokovane snažnom kišom su izazvale novu katastrofa na istočnoj obali Australije.

— Australski premijer ostao bez prava obraćanja na Samitu o klimatskim ambicijama

Ekstremno vrijeme, iako je objektivno rezultat globalnog zatopljenja, istovremeno pokazuje propuste vlasti te zemlje i ogroman negativan utjecaj nedostatka političke vizije. Zbog toga ne treba čuditi kako na Samitu o klimatskim ambicijama održanom 13. prosinca australijski premijer Scott Morrison nije dobio poziv za obraćanje. Britanski list „The Guardian“ je objavio kako su prilike za obraćanje pružene samo čelnicima zemalja koji su izradile ambiciozne planove i politike, odnosno onih koje su postavile ciljeve smanjenja otpuštanja u sljedećih 10 godina, najavile realizaciju nulte stope otpuštanja ili koje su pružile financijsku pomoć zemljama u razvoju.

— Obećanje su prazna, a premijer na odmoru, dok je požar u planinama

Prije 5 godina je na Konferenciji o klimatskim promjenama u Parizu Australija obećala da će do 2030. smanjiti otpuštanje ugljičnog dioksida za 26% do 28%, u odnosu na razine iz 2005.. No, prema predviđanju s kraja prošle godine, će se otpuštanje do 2030. u Australiji smanjiti za samo 16% u odnosu na 2005.. U požaru koji je trajao 4 mjeseca od rujna 2019. je spaljeno 115 tisuća kvadratnih kilometara zemljišta, a gotovo 3 milijarde životinja je poginulo ili izgubilo stanište, što je stvorilo nove smetnje za reakciju Australije na klimatske promjene, koja ni prije požara nije bila baš kvalitetna. Scott Morrison je također izazvao široke kritike međunarodne zajednice zbog propusta u rješavanju planinskih požara.

— Australija: zemlja s najvišim prosječnim otpuštanjem stakleničkih plinova po stanovniku u svijetu

Prošlog prosinca, dok su australski građani bili duboko zabrinuti zbog planinskih požara, Scott Morrison je bio na odmoru na Havajima, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo javnosti. Simon Holmes à Court, visoki savjetnik iz Kolegija za klimu i energetiku Sveučilišta Melbourne je u listu „The Guardian“ kritizirao Morrisona jer je rekao kako „smo odgovorni za samo 1,3% globalnog otpuštanja ugljičnog dioksida te smo nebitni.“ No zapravo stanovništvo Australije čini oko 0,3% ukupnog svjetskog stanovništva, ali je jedna od zemalja s najvišim otpuštanjem stakleničkih plinova po stanovniku u svijetu.

— Australija je, osim SAD-a, bila jedina industrijalizirana zemlja koja je odbila potpisivanje Protokola iz Kyota

Australija ima dosljedno negativan stav u pitanju klimatskih promjena. Jedno vrijeme je bila jedina industrijalizirana zemlja, osim SAD-a, koja je odbila potpisivanje Protokola iz Kyota. Trenutno se, iako je potpisala Pariški sporazum, nakon povlačenja SAD-a, Australija sve više udaljava od tog sporazuma.

Reakcija na klimatske promjene je zajednička odgovornost cijelog čovječanstva, a također je u skladu sa suštinskim interesima australskih građana. Bez obzira koliko se Morrison hvalio, ne može sakriti kako zbog vlastitih interesa zanemaruje interese građana. Pitanje je kako jedan premijer koji dopušta slobodno širenje planinskih požara može uvjeriti svijet da služi građanima Australije? Koliko će još trajati njegove kalkulacije u pitanju klimatskih promjena?

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.