NATO neće moći ispuniti svoj azijsko-pacifički plan koristeći Kinu kao izgovor

Foto: VCG

Samit NATO-a zakazan je 9. srpnja u Washingtonu, a kako su najavili iz SAD-a, riječ je o „najambicioznijem samitu nakon završetka Hladnog rata“. No, u dnevnom redu samita nema ničeg novog i prevladavaju stare teme: jačanje vojne sposobnosti, donacije Ukrajini i plan za globalnom partnerstvu. Na tiskovnoj konferenciji održanoj nakon samita, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da „trebamo intenzivno surađivati s partnerima u indo-pacifičkoj regiji“, kako bi odgovorili na poteze Kine i drugih zemalja. Brojni mediji smatraju da NATO koristi Kinu kao izgovor za uplitanje u azijske poslove i zaštitu američke hegemonije.

U medijskim izvješćima sve se češće navodi kako se, prema nalogu SAD-a, posljednjih godina u priopćenjima sa samita NATO-a često senzacionalistički spominje „prijetnja iz Kine“ i Kina pokušava opisati kao „hipotetski neprijatelj“, što prisiljava azijsko-pacifičke zemlje da biraju stranu. Čelnici Japana, Južne Koreje, Australije i Singapura već redovito sudjeluju na samitima NATO-a, dok SAD potiču pojedine saveznike iz NATO-a na senzacionalističku retoriku o pitanjima Južnog kineskog mora, Tajvanskog tjesnaca i tzv. „slobodne plovidbe“, izazivajući antagonizam među azijsko-pacifičkim zemljama, u sklopu  priprema za vojnu intervenciju u azijsko-pacifičke poslove.

Ako se osvrnemo na povijest, vidjet ćemo kako je nakon Hladnog rata NATO iza sebe ostavilo zloglasan trag pokretanja i izazivanja ratova. Sadašnji beskonačan sukob između Rusije i Ukrajine izravna je posljedica NATO-vog neprestanog poticanja sukoba. Sve je to uzbunilo azijsko-pacifičke zemlje. Teško je zamisliti da će u području gdje ljudi se protive ratovanju i koncentriraju na razvoj i suradnju, NATO moći uspjeti provesti svoju azijsko-pacifičku strategiju. Viktor Orban, premijer Mađarske, koja trenutno predsjeda EU-om, nedavno je upozorio da će NATO, ako izabere sukob i rat, a ne suradnju i mir, praktički počiniti samoubojstvo.

Foto: VCG

Foto: VCG

Unutar NATO-a također postoje brojne članice koje se protive „azijsko-pacifičkom NATO-u“. Europske članice NATO-a očekuju da će se savezništvo koncentrirati na sigurnosna pitanja Europe, jer smatraju da će, ako usmjere resurse u azijsko-pacifičku regiju, oslabiti sigurnosnu funkciju NATO-a u Europi. Njemačka, Francuska i druge tradicionalne europske sile, kao i većina zemalja koje su pristupile NATO-u nakon Hladnog rata, zapravo su rezervirane oko prisutnosti NATO-a u azijsko-pacifičkoj regiji

Iako NATO širi senzacionalističke priče o „prijetnji iz Kine“, većina njegovih članica istovremeno održava stabilne odnose s Kinom, a apsolutna većina azijsko-pacifičkih zemalja također se slaže kako Kina predstavlja garanciju stabilnosti i prosperiteta regije, pa čak i svijeta. Što se tiče Japana, Južne Koreje, Australije, Singapura i drugih zemalja koje privlači NATO, zbog vlastitih interesa, teško će radi zadovoljstva SAD-a odustati od praktične suradnje s Kinom.

Senzacionalističke priče ne mogu sakriti činjenicu da je NATO postao ideološka i staromodna organizacija, kao ni da je suočen s mnogim izazovima unutar i izvan organizacije. Tzv. strategija azijsko-pacifičkog NATO-a plan je za izazivanja podjela, sukoba i ratova, koji služi američkoj hegemoniji. S obzirom na to da je suprotan povijesnom trendu, zasigurno će završiti porazom.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.