U nastavku možete pročitati intervju s Milanom Kamenkom predsjednikom Udruženja stanara grada Osijeka.
Kako i u kojim sve aktivnostima teče projekt INFO DANI 4 Udruženja stanara grada Osijeka”?
Udruženje stanara grada Osijeka već četvrtu godinu provodi svoj projekt koji se bavi kvalitetom stanovanja u gradu Osijeku. Cilj nam je bio sakupiti podatke o važnim čimbenicima koji utječu na kvalitetu života u gradu Osijeku i uopće u urbanim sredinama. Projekt smo planirali provesti u dvije godine no svake su nam se godine proširivali vidici i saznanja o ulozi i utjecaju pojedinih čimbenika, tako da smo ove godine odabrali ulogu i utjecaj zdravstvene zaštite na kvalitetu stanovanja s posebnim osvrtom na osobe s invaliditetom. Projekt je sada za ovu godinu pri kraju, analiziramo rezultate naših anonimnih anketa, završavamo pisane materijale. Inače bilo je raznih aktivnosti posebno u vrijeme obilježavanja Svjetskog dana stanovanja/stanara, a naročito vezano uz Prijedlog novog Zakona o upravljanju i održavanju zgrada.
Može li kvaliteta stanovanja u Osijeku biti još bolja?
Mada su naše dosadašnje aktivnosti i ankete pokazale da su naši sugrađani manje-više zadovoljni kvalitetom stanovanja, naravno uvijek se može i puno bolje, kako su se i naši ispitanici u anketama izjašnjavali. Ocjenom nešto više od 3,5 ocijenjena je uloga i utjecaj „vlasti“ – dakle Grada, Županije, Države i trgovačkih društava u njihovom vlasništvu. Sa ocjenom gotovo čistom 4-om , učesnici javnih tribina i okruglih stolova, ocijenili su stanje koje se odnosi na sigurnost (policija i vatrogasci), red i redari (komunalni i prometni) te aktivnosti Civilne zaštite u odnosu na izvanredna stanja (poplave i potresi). Prošle godine vrlo dobrim je ocijenjeno stanje kada su u pitanju uloga i utjecaj na kvalitetu stanovanja šport, rekreacija i kulturna događanja u svim pojavnim oblicima. Na žalost ove godine aktivnosti i odnosi prema zadovoljavanju potreba zdravstvene zaštite i odnosa prema osobama s invaliditetom ocijenjeni su vrlo niskom, jedva prolaznom ocjenom. Ništa bolje nije ocijenjeno ni stanje vezano uz prijedlog novih zakonodavnih rješenja.
Dakle, ove aktivnosti koje smo provodili do sada i rezultati koje smo evidentirali pokazatelj su da se može i očito mora i puno bolje u Osijeku.
Najavili ste provođenje anonimnih anketa, jesu li one završene?
U protekle tri godine proveli smo po jednu anketu godišnje. Rezultate tih anketa objavili smo u našim tiskanim izdanjima koja nose i naziv našeg projekta ( INFO DANI od 1-3 ) te na našoj web stranici. Naravno sve smo dostavili i na adrese onih kojima su eventualne pohvale, kritike i prijedlozi upućeni uz zamolbu da se na željenim poboljšanjima poradi.
Ove godine proveli smo dvije ankete. Jednu kako sam već rekao o ulozi i utjecaju na kvalitetu stanovanja, zadovoljavanja zdravstvene zaštite s posebnim osvrtom na prilagodbu stambenih i javnih površina potrebama osoba s invaliditetom. Kako je ovu godinu obilježila i vrlo živa aktivnost, koju smo čekali gotovo 30 godina, a koja se odnosi na vrlo važan čimbenik na kvalitetu stanovanja, zakonodavna djelatnost, to smo drugu anketu posvetili ovoj problematici. Ankete su bile anonimne, provođene su u vremenu od 15. listopada do 15 studenoga i završene su. Odazivom ispitanika na prvu anketu smo zadovoljni (uključilo se 650 ispitanika) no malo smo iznenađeni relativno slabom odazivu za drugu anketu (115 ispitanika).
Ukoliko imate rezultate spomenutih anketa možete li javnost upoznati s rezultatima? Prije svega, zanima nas koliko su stanari zadovoljni pružanjem zdravstvenih usluga i kako one utječu na kvalitetu stanovanja s posebnim osvrtom na prilagodbu osobama s invaliditetom.
Obje ankete s rezultatima odnosno odgovorima na sva pitanja objavit ćemo na našoj web stranici, a dio će biti obrađen i u našem novom tiskanom izdanju INFO DANI 4 koji izlazi iz tiska ovih dana.
Da, kroz prvu anketu pokušali smo pronaći prvenstveno odgovor koliko su naši sugrađani zadovoljni pružanjem zdravstvenih usluga i koliko imaju povjerenja u zdravstveni sustav. Na žalost povjerenje u zdravstveni sustav nije zadovoljavajuće (oko 35 % ispitanika smatra da je sustav zadovoljavajući) jer cca 65 % ispitanika ima djelomično, nema ili uopće nema povjerenje u taj sustav. Kad je u pitanju zadovoljstvo proživljenim iskustvom te postignutom ishodu 47% Osječana (ili oni koji u Osijeku to čine) su zadovoljni što je pokazatelj da gotovo 50 % zdravstvenih radnika u Osijeku zadovoljava kriterije i očekivanja pacijenata, no samo 9,5% ih smatra da u području zdravstvene zaštite ne treba ništa mijenjati. Jasno je stoga da je mišljenje pacijenata vrlo važan element odnosno čimbenik pri određivanju kvalitete života u jednoj zajednici.
Kad se govori o osobama s invaliditetom i ukupnoj brizi o zadovoljavanju njihovih potreba u stambenim ali i javnim prostorima zadovoljstvom nikako ne smijemo biti zadovoljni. Stanje ocjenjuju zabrinjavajućim, briga je nedostatna, potrebe su puno veće od onoga što ostvaruju, a najveći problem su dizala u višim zgradama i tu očekuju velike promjene obzirom na Prijedlog novog Zakona.
Druga je pak anketa bila usmjerena na novi Zakon o upravljanju i održavanju zgradama, s fokusom na predstavnike suvlasnika. Što vam je pokazala ta anketa?
Nažalost, da više od 50% ispitanika ne zna ništa ili nije upoznato s tim što će biti sutra. Od novog Zakona njih 35% očekuje pozitivne rezultate, 29 % smatra da se neće dogoditi ništa posebno, a ostali u novom Zakonu o upravljanju i održavanju zgrada vide uglavnom negativnosti. Međutim, kako sam već i rekao, anketi se odazvao po meni vrlo mali broj ispitanika (mada se radi o predstavnicima suvlasnika) pa se iskreno nadamo da će se situacija i zadovoljstvo znatno promijeniti vjerujemo na bolje. Raduje podatak da je gotovo ¾ ispitanika zadovoljno radom i odnosima upravitelja zgrada pa se nadamo da za institut prinudnog upravitelja u Osijeku neće niti biti potrebe te da se u tom pogledu Gradonačelnik, bar za sada, ne mora brinuti- mislim neće svojom odlukom to morati uređivati. Više od 50% ispitanika dobrim ocjenjuje transparentnost ali i rad upravitelja u vezi s organizacijom redovnog održavanja ali i s organizacijom investicija i poslova poboljšanja stanja na zgradama. Nezainteresiranost i indolentnost suvlasnika smatraju glavnim razlogom za probleme u donošenju odluka suvlasnika i tu procjenjujemo da će i ubuduće biti većih problema, posebice u situacijama kada je prema Zakonu za donošenje odluke propisana obavezna dvotrećinska ili veća kvalificirana većina. Raduje obveza učešća Države i Grada u sufinanciranju ugradnje dizala te više od 40 % ispitanika tu očekuje brzu promjenu.
Hoćete li do kraja ove godine, s posebnim naglaskom na adventsko vrijeme, održati najavljeno druženje s Osječanima?
Iskreno se nadam da. Ideja je da se jednom od adventskih dana u Tvrđi pridruži i Udruženje stanara grada Osijeka, najvjerojatnije 13. prosinca u kasnim popodnevnim satima, kada bi našim sugrađanima i gostima prezentirali svoj rad, mogli bi uzeti neko od našim interesantnih tiskanih materijala (a imamo ih već 10-ak komada) i porazgovarali s njima o novinama u području stanovanja koja nas očekuju kroz primjenu novog Zakona. Bit će to prilika i za promoviranje rada našeg Udruženja i poziva na suradnju, Iskreno se nadamo da ćete ovoj promociji pomoći i vi.
Što USGOS planira dalje?
U više od 31 godinu rada i djelovanja pokazalo se da su naše aktivnosti, djelovanje i rad potrebni. Potvrdili su to sami članovi a i mnogi drugi više puta unazad. Puno puta do sada sam istakao da ovo udruženje nije klasična udruga građana osnovana radi zadovoljavanja interesa i ciljeva svojih članova. Naša uloga je znatno veća i šira, mi rekao bi pružamo usluge mnogima, daleko je više onih koji nam se obraćaju i traže konzultacije, razgovor, savjet ili pomoć od broja naših članova. Stoga već dvije godine nemamo obvezu plaćanja klasične članarine već djelujemo uz pomoć naših pomažućih članova, njihovih donacija i kroz projekata koje sufinancira Grad Osijek.
A planiranih aktivnosti i u 2025. godini već imamo podosta. Od važnih čimbenika koji su nam ostali do cjelovitog obuhvata u našem ciklusu kvalitetnog stanovanja osim nekih manjih ostalo je još veliko područje predškolskog odgoja i obrazovanja.
Naravno cijela iduća godina bit će posvećena primjeni novog Zakona o upravljanju i održavanja zgrada što će biti veliki izazov i za naše Udruženje. Tu je i uvijek aktualna problematika gospodarenja otpadom posebno primarna selekcija kao najvažniji dio tog procesa. Dakle izazova i posla je puno.
Sretnu Novu 2025. godinu svim sugrađanima i članovima Udruženja stanara grada Osijeka želim u ime Izvršnog odbora i svoje osobno ime.