Foto: VCG
Pet načela mirnog suživota raznim zemljama pružaju jasan i učinkovit princip za ispunjenje duha međunarodnog zakona i uspostavu ispravnog načina suživota. Načela su već odavno upisana u Ustav NR Kine. Na novom putu prema demokraciji s kineskim značajkama, Kina nastavlja promicati Pet načela mirnog suživota i s raznim zemljama gradi Zajednicu čovječanstva koja dijeli budućnost.
No, kako bi održale globalnu hegemoniju i omogućile profit svojih vojno-industrijskih poduzeća, Sjedinjene Američke Države trebaju stvarati protivnike, pa su odabrali Kinu kao metu za blaćenje i napade. Pentagon je prošli tjedan objavio Izvješće o vojnoj snazi Kine za 2024. koje je to u potpunosti potvrdilo.
Kao što je rekao glasnogovornik kineskog Ministarstva obrane, spomenuto izvješće pogrešno tumači obrambenu politiku Kine, samovoljno predviđa razvoj kineskih vojnih snaga, grubo se upliće u unutarnje poslove Kine te na sve moguće načine blati kineske vojne snage i senzacionalistički napuhuje tzv. „vojnu prijetnju iz Kine“. Cilj objavljivanja ovakvog pogrešnog i licemjernog izvješća zapravo je opravdati razvoj vlastitih vojnih snaga i manipulirati javnim mnijenjem.
Zapravo, ako pogledamo bilo koje krizno žarište u svijetu, tijekom procesa destabilizacije, u pozadini uvijek možemo vidjeti djelovanje američkih službi. Prije nego što kritiziraju kinesku vojsku, SAD trebaju prvo pojasniti zašto im je potrebno toliko vojnih baza širom svijeta i toliki nuklearni arsenal.
Kina je više puta pojasnila da provodi modernizaciju vojske u defenzivnom smjeru, s ciljem zaštite državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta te da se zalaže za mir i stabilnost u svijetu. Kineski razvoj vojske i rast obrambenog budžeta Kine u skladu su s gospodarskim razvojem te obrambenim i sigurnosnim potrebama.
SAD trebaju ispraviti pogrešno razumijevanje Kine, prestati fabricirati priče o „prijetnjama iz Kine“, zaustaviti kršenje kineskih crvenih linija te izbjegavati ugrožavanje globalnog mira i stabilnosti.