„Na svijetu postoji više od 4000 posebnih gospodarskih zona, a pozitivan primjer broj 1 je bez sumnje ‘čudo u Shenzhenu’,“ prokomentirao Britanski časopis „The Economist“. Kako je Shenzhen to uspio? Kako će Kina nastaviti graditi posebne gospodarske zone? Na proslavi povodom 40. obljetnice posebne gospodarske zone Shenzhen održanoj 14. listopada je kineski predsjednik u obraćanju nabrojao 5 povijesnih koraka i 10 dragocjenih iskustva te postavio 6 novih aranžmana za buduću izgradnju Shenzhena.

— Podaci dokazuju učinkovitost razvojne politike

Kao „divna slika socijalizma s kineskim značajkama nacrtana na bijelom papiru“, Shenzhen je bezbrojnim pokušajima i nastojanjima uspio tijekom 40 godina dovršiti put za koji je inozemnim metropolama trebalo stotinu godina, čime je stvorio čudo u razvoju svijeta. U 1980. je BDP tog grada iznosio 270 milijuna yuana, a u 2019. je taj broj narastao na 2,7 bilijuna yuana, s prosječnom godišnjom stopom rasta od 20,7%. Shenzhen je prvi završio reformu gospodarstva orijentiranu prema tržištu, provodeći više od 1000 reformnih mjera. Obujam vanjske trgovine grada je narastao s 18 milijuna američkih dolara u 1980. na sadašnjih 431,5 milijardu američkih dolara, s prosječnom godišnjem stopom rasta od 26,1%. U 2019. je raspoloživ dohodak po stanovniku je iznosio 62,5 tisuća yuana, što je 31,6 puta više od istog pokazatelja u 1985.. Niz podataka svjedoči postignućima Shenzhena u 40 godina i u potpunosti dokazuje učinkovitost strateške politike i mjera kineske vladajuće partije u izgradnji posebne gospodarske zone. Građani vjeruju kako „ne samo da treba nastaviti graditi tu zonu, već je treba graditi još kvalitetnije na višoj razini.“

Foto: VCG

— Iskustvo grada Shenzhena u 10 aspekata

Kineski predsjednik je sumirao iskustvo Shenzhena u 10 aspekata, a to su:

Potrebno je insistirati na vodstvu Komunističke partije Kine u izgradnji posebne gospodarske zone.

Potrebno je provoditi i usavršavati socijalizam s kineskim značajkama.

Razvoj je apsolutni cilj i princip svega.

Potrebno insistirati na otvaranju sa svih strana.

Inovacija je prvi pokretač razvoja.

Narod je u središnjem položaju razvoja.

Potrebno insistirati na znanstvenom (razumnom) zakonodavstvu, strogom provođenju zakona, pravednosti pravosuđa i sveobuhvatnom pridržavanju zakona.

Potrebno je insistirati na ekološkoj strategiji tj. na principu „da čista voda i zelene planine predstavljaju vode i planine od zlata i srebra“.

— Nova struktura razvoja

U sadašnjoj svjetskoj situaciji, kako je Xi istaknuo, „nova razvojna struktura više nije zatvoreni ciklus domaćeg gospodarstva, već razvoj gospodarstva treba biti u dva ciklusa, unutar i izvan Kine, odnosno u ciklusu između Kine i vanjskog svijeta“. Tim zaključkom je još jednom naglasio kako će Kina nekolebljivo nastaviti put otvaranja prema svijetu i ponovno objavio odlučnost Kine za međunarodnu suradnju, radi obostranog zadovoljstva Kine i svijeta.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.