Iz NK Osijeka tvrde: „Nije oštećena konstrukcija”

Ni deset mjeseci nakon što je otvorena Opus arena, s epitetima da je najmoderniji i najljepši stadion u zemlji, s tribina su počeli otpadati komadi betona. Neugodno je to iznenadilo brojne navijače, koji su snimili i video na kojima se vide oštećenja, ali i sam NK Osijek koji je izdao priopćenje za javnost s informacijom da pri pregledu tog dijela istočne tribine „nisu zamijećena nikakva vidljiva konstruktivna oštećenja same konstrukcije tribine.”
Stigao je i odgovor prozvanog Eurokamena.

Nakon derbija 25. kola, u kojem su Osijek i Dinamo podijelili bodove, najviše priče u javnosti nisu plijenile promašene prilike, već da je za vrijeme utakmice došlo do oštećenja istočne tribine, što je uskoro na društvenim mrežama i portalima potkrijepila i snimka na kojoj se vidi da su s nekoliko greda na pločnik ispod tribine, neposredno ispred toaleta otpali komadi betona. Na sreću pritom nitko nije stradao, ali je to izazvalo čuđenje mnogih, jer riječ je o potpuno novom stadionu.

Klupski su čelnici još sinoć stupili u kontakt s građevinskim stručnjacima i inspektorima, koji su već jutros krenuli ispitivati okolnosti ovog potencijalno velikog problema, a nakon prvih rezultata obratili su se javnosti priopćenjem u kojem navode kako su „ostali neugodno iznenađeni spoznajom da je s dijela istočne tribine otpao jedan komad betona. Sreća je, dakako, da pritom nitko nije ozlijeđen, no naša isprika ide svima koji su na bilo koji način mogli biti ugroženi u takvim okolnostima pa i zbog samog osjećaja nelagode u tim trenucima.”

U priopćenju se navodi kako je odmah po saznanju o spomenutom događaju obavljen inicijalni pregled istočne tribine. „Utvrđeno je da je došlo do odvajanja zaštitnog sloja betona, a ti su radovi izvođeni u prvoj fazi izgradnje stadiona Opus Arena, tijekom 2020. godine, kada je radove izvodila tvrtka Eurokamen d.o.o. Uočena su oštećenja na nekonstruktivnom dobetoniranom dijelu, odnosno nisu zamijećena nikakva vidljiva konstruktivna oštećenja same konstrukcije tribine”, objašnjavaju iz NK Osijeka. Navodi se kako je taj prostor iz sigurnosnih razloga ograđen.

„Obavještavamo javnost da će bez odgode biti izveden izvanredni pregled građevine, kako bi se moglo žurno pristupiti odgovarajućoj sanaciji. Napominjemo kako će se istovremeno poduzeti i radnje s ciljem utvrđenja samoga uzroka oštećenja i odgovornosti sudionika u izgradnji stadiona za nastala oštećenja”, poručuju iz uprave NK Osijeka.

I tako, stadion u koji je uloženo 80 milijuna eura, na kojem je prva utakmica odigrana u srpnju 2023. već mora na „krpanje”.

Posao izgradnje stadiona 2019. godine bio je povjeren osječkoj tvrtki Eurokamen, koja je sljedeće dvije godine podignula konstrukciju budućeg stadiona, izgradili tribine, a onda su se pojavili problemi na relaciji klub – Eurokamen, što je dovelo do mirovanja strojeva i rada na gradilištu od godinu dana, a zatim i jednostranim raskidom ugovora s Eurokamenom, jer je, kako su tada objasnili iz kluba bio ugrožen završetak projekta. Stadion je dovršio Strabag, a NK Osijek se s Eurokamenom nalazi na ročištima na sudu. Kako je iz priopćenja razvidno da otpadanje betona pripisuju fazi u kojoj je gradnju izvodila ta tvrtka, može se zaključiti da će se popis točaka sudskoga spora proširiti.

U međuvremenu je stigao i odgovor Eurokamena  #Mi smo upozoravali da se to tako ne radi”

„Radove na spoju montažne i monolitne konstrukcije nije izvodio Eurokamen. Te radove su izvodili izvođači narednih faza radova koji su uslijedili poslije naših konstruktivnih radova”, odgovara tvrtka koju je za oštećenja na Opus areni prozvala uprava NK Osijeka. Priopćenje Eurokamena d.o.o. potpisuje vlasnik i direktor Zvonimir Novak. 

„Eurokamen je izvodio radove montažne i monolitne konstrukcije, konstruktivne radove. U svom priopćenju NK Osijek i sam navodi, a što je razvidno i iz snimke, da se ne radi o konstrukcijskim oštećenjima već oštećenjima, citat: “na nekonstruktivnom dobetoniranom dijelu stadiona”, ističu iz prozvane tvrtke i navode kako su ti poslove u fazama nakon njihove obavljali drugi izvođači „i to na način na koji smo ga (naručitelja, op. a.) unaprijed upozorili da je neispravan. Naime, postupajući kao savjestan i stručan Izvođač radova, a o čemu je bilješku sastavio stručni nadzor i tadašnji voditelj projekta, upozorili smo Naručitelja da “dobetoniranje” nije prihvatljivo rješenje za spoj konstrukcija i da ga nikako ne preporučujemo Naručitelju. Voditelji projekta su tada, nakon našeg upozorenja, isto tako preporučili Naručitelju drugačija rješenja koja su primjenjivana na drugim stadionima.”

Ističu kako su se po nalogu NK Osijeka spojevi montažne i monolitne konstrukcije izvodili “dobetoniranjem”, što je i razlog aktualnog otpadanja betona sa stadiona. „Dobetoniranje je zabranjena metoda za izvedbu na čiju neprikladnost smo na vrijeme upozorili Naručitelja. Drugi objekti slične namjene su riješili spojeve podkonstrukcijom čiju metodu je prezentirao i tada aktualni nadzor ZDL i voditelj projekta kao prijedlog za drugu fazu radova”, stoji u priopćenju Eurokamena., stoji u objavi na stranici Radio Osijeka.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.