Nesnosne vrućine i vlažno vrijeme izmjenjuju se ovog ljeta u Hrvatskoj s ljetnim olujama koje prati jako nevrijeme, s kišom i razornim vjetrovima, nerijetko s tučom. Trebamo li se naviknuti na takve nagle promjene? Crvena, žuta, narančasta upozorenja Državnog hidrometeorološkog zavoda ovog ljeta mijenjaju se brže nego svjetla na bilo kojem prometnom semaforu. I sinoć je ljetna oluja praćena grmljavinom i jakom kišom pogodila Zagorje i prohujala Zagrebom izazivajući strah i nelagodu kod građana koji se prisjećaju vremenske kataklizme koja je pogodila metropolu lani.
Prof. dr. sc. Branko Grisogono, stručnjak za klimatske promjene PMF-a Zagreb, naglasio je u HTV-ovoj emisiji “Studio 4” kako se trebamo, nažalost, naviknuti na takve promjene vremena i da će sve češće dolaziti do takvih promjena.
Stječe se dojam kao da živimo u zoni monsuna, imamo vrijeme poput Vijetnama ili Tajlanda. Grisogono je istaknuo kako idućih nekoliko desetljeća trebamo zaboraviti ljeta koja smo nekada imali.
Vlaga dolazi uglavnom s Mediterana, nešto s Jadrana i različitih rijeka i jezera.
– Mi se moramo prilagođavati i pokušavati se bolje pripremiti da umanjimo takve efekte. To je neminovno. Svi detalji nisu bili prognozirani u klimatskim simulacijama, što je razumljivo. To su samo numerički modeli. A priroda je mnogo kompleksnija od bilo kojeg modela, poručio je., više pročitajte na hrt.hr.