Koliko bi vremena djeca trebala provoditi pred ekranima?

Tijekom ljetnih praznika, djeca uživaju u slobodi i zabavi, ali svoje slobodno vrijeme mnogi od njih najradije provode uz ekrane. Koliko je previše glavno je pitanje koje roditelji postavljaju i kako osigurati da ta sloboda ne postane opasna avantura u stvarnom i virtualnom svijetu?

Saznajte kako postaviti jasna pravila i pronaći balans između igre na otvorenom i korištenja tehnologije.

– Bitno je fokusirati se na aktivnosti koji su offline. Djeci treba ponuditi različite aktivnosti koje su organizirane i strukturirane, recimo neke društvene igranje, čitanje… Naravno, ne možemo ekrane u potpunosti isključiti i mislim da smo svi svjesni toga da su djeca izložena ekranima svakodnevno kao i svi mi i da niti im možemo, niti bi im trebalo u potpunosti zabraniti korištenje ekrana. Bitno je postići balans s aktivnostima koje se tiču ekrana, koje se tiču korištenja medija na produktivan i konstruktivan način, ali naravno uz prevladavanje aktivnosti koje nisu vezane za internet, rekao je Ivan Ćaleta, stručni suradnik i socijalni radnik u centru za nestalu i zlostavljanu djecu i Centru za sigurniji internet.

Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije djeca do druge godine života ne bi trebala uopće biti izložena ekranima. Do predškolske dobi djeca bi trebala provoditi do jednog sata dnevno pred ekranima.

–  Znamo da djeca vole gledati što šarenije, što glasnije, ono što više privlači pozornost, ali ako djeca prečesto koriste takve uređaje može doći do poremećaja održavanja i usmjeravanja pažnje, što se kasnije može odraziti i na njihovom školskom uspjehu koji može biti slabiji od očekivanog, rekao je Ćaleta.

Za djecu koja kreću u školu pa do punoljetnosti nije preporučljivo korištenje ekrana više od dva sata dnevno, osim ako to ne zahtijevaju školske aktivnosti ili neki drugi opravdani razlozi.

– Teško je tinejdžerima odrediti koliko će točno vremena provoditi na društvenim mrežama i na internetu, ali za to postoje određeni alati roditeljske kontrole koji se mogu primijeniti kako bi se ograničilo korištenje nekih stvari na mobilnim telefonima, tabletima i računalima, kazao je socijalni radnik., više pročitajte na hrt.hr.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.