Inflacija zamjetno posustaje, cijene hrane usporavaju, no građani i dalje negoduju. Hrana je u posljednje četiri godine poskupjela čak 37 posto, a pojačan uvoz poljoprivrednih proizvoda nastavlja se i ove godine. Što možemo očekivati i koji su najveći izazovi u proizvodnji i maloprodaji hrane?
Hrvatska je samodostatna jedino u proizvodnji žitarica i uljarica, a najviše uvozimo meso, mlijeko, voće i povrće. Veću produktivnost proizvođačima jamči i šest novih logističko-distributivnih centara.
– Mi gradimo najveći logistički centar u Hrvatskoj s najmodernijom tehnologijom za skladištenje, što bi moglo rezultirati smanjenjem potrebe za radnom snagom i realno se može očekivati stabilizacija cijena, rekao je upravitelj proizvođačke organizacije JabukaHR Luka Cvitan.
Uvoz hrane raste nam pet puta brže od izvoza i takav trend treba zaustaviti.
– Meso i mlijeko nam čini 35 posto vanjskotrgovinskog deficita, a s druge strane, što je apsurdno – izvozimo uljarice i žitarice koje nam u suficitu čine više od 90 posto, objasnio je potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam Dragan Kovačević.
I klimatske promjene itekako utječu na slabe prinose i nisku dobit naših poljoprivrednika.
– Ova godina je zbog teških klimatskih uvjeta izrazito loša za proizvodnju hrane, bit će malo kultura koje će dostići proizvodnju od prethodnih godina i nadamo se da se to neće odraziti na cijenu hrane, rekla je konzultantica za prehrambenu industriju i poljoprivredu Zvjezdana Blažić., više pročitajte na hrt.hr.