Od 2018. godine cijena četvornog metra u Hrvatskoj skočila je 62 posto – najviše u Europskoj uniji. Skup je novi stan, skupo je i iznajmljivanje. Visoke rente malo tko si može priuštiti.
Hoće li novi porez na nekretnine povećati ponudu stanova, sniziti cijene i stanovanje učiniti priuštivim? Hoće li danak platiti mali iznajmljivači, a podstanari i dalje plaćati skupi najam? O tome su u emisiji “Studio 4” govorili Martina Nimac Kalcina, analitičarka turizma i predsjednik Hrvatskog studentskog zbora Berislav Žužić.
Žužić ističe kako se još uvijek ne zna u potpunosti kakav će porez na nekretnine biti i kako će utjecati na cijene nekretnina te na cijene najma.
– Prosječan student si trenutno ne može priuštiti najam stana u Zagrebu od 50 kvadrata koji iznosi 600 eura, naglašava.
Dodaje kako se nada da nove mjere idu u smjeru kako bi stanovanje bilo priuštivo svima.
Žužić kaže kako iznajmljivači na moru iznajmljuju stanove preko zime, a kada dođe ljetna sezona, već od 01. svibnja, podstanari se tjeraju iz stana unatoč tome što oni još uvijek imaju obaveze na fakultetima.
Nimac Kalcina je rekla kako ima mnogo praznih stanova i da se oni najvjerojatnije iznajmljuju na crno. Kaže da je problematika s kojom se susrećemo godinama.
– S ovim novim nametima povećat će se broj stanova koji se iznajmljuju na crno, poručuje.
Žužić smatra kako je za mladog čovjeka kupnja stana danas nemoguća. Nada se da će doći do modela priuštivog stanovanja i dugoročnog najma, ali i do normalnih cijena za kupnju stana., više pročitajte na hrt.hr.