U Osijeku je održana jedinstvena radionica temeljena na šumskoj pedagogiji. Riječ je o pristupu koji djecu potiče da kroz igru i praktičan rad istražuju prirodu. Odaziv je bio odličan, jer tko bi propustio priliku da se zabavi, uči i pritom se dobro uprlja.
Ni maglovito jutro nije spriječilo ove mališane da uživaju u svemu što ih okružuje. Učilo se o životinjama i biljkama. I ne prvi put.
– Radimo pješčanik i kućice za ptice, otkrila je Arija.
Rezalo se i lijepilo i pritom učilo o jesenskim plodovima. Uz zdrav zalogaj.
Svrha je djecu naučiti o ciklusima u prirodi i uzgoju hrane, ali tako da se ne narušava ekosustav.
– Nama je najbitnije da su djeca ustvari što više na otvorenom, da imaju kontakt direktno s prirodom, da se uprljaju dobro, da se zablate, da krenemo u šetnju šumom, da ne idemo po ravnom ovako, nego da se mi probijamo kroz kupine, ako treba, da idemo u prave avanture s njima, pojasnio je Matej Marušić, udruga OSPERA.
– Djeci fali upravo boravak na otvorenom zraku pogotovo kad nam je dan ovako kraći i nekako hladniji pa se zavučemo u naše kuće i malo previše vremena provedemo pred ekranima. Tako da interesa ima, rekla je Anamarija Kesegić, ROOTS Centar za održivi obiteljski život.
Posebice roditelja koji su upozorili na nedostatak ovakvih sadržaja u Osijeku.
– Ovu cijelu priču su puno bolje, nego čak i roditelji prihvatili, ali djeca, djeci se toliko sviđa da imamo problem kada trebaju otići kući jer naprosto ne žele, kazala je Mirna Zlatić, ROOTS Centar za održivi obiteljski život.
– Tu sam zbog zabave i da nešto naučim, rekla je Taria.
– Došla sam se igrati zato što ja jako volim biti tu sa svojim prijateljicama, kazala je Ines.
U jedinstvenoj priči u kojoj se razvija ljubav prema prirodi i potiče ekološka svijest., stoji u objavi na hrt.hr.