Mladi od 14 do 29 godina korupciju doživljavaju kao najveći društveni problem Hrvatske u budućnosti, a više od polovine njih živi s roditeljima. To su neki od ključnih nalaza trećeg ciklusa studije o mladima koju su proveli Institut za društvena istraživanja i Zaklada Friedrich Ebert.
Na jedan dan – riječki srednjoškolci okupljeni u “Akciji za 5!” preuzeli su upravljanje gradom, osmislili prijedloge za rješavanje važnih problema, pripremili projekte, isplanirali troškove.
– Motiviralo me da vidim kako drugi razmišljaju i da probamo nešto promijeniti kao srednjoškolci, rekao je David, srednjoškolac, Rijeka.
– Mislim da je bitno da mladi sudjeluju u političkim odlukama jer se radi o našim životima, govori Klara, srednjoškolka, Rijeka.
Dio je to projekta razvijanja političke pismenosti mladih koji već godinama provodi Udruga Delta i, pokazalo se – ako dobiju priliku, mladi su spremni aktivno rješavati probleme.
– Mladi razumiju mlade, kaže Valentina Dukić, Udruga Delta, članica Savjeta mladih grada Opatije.
Zbog osjećaja da nemaju pristup odlukama i da im je budućnost nesigurna – sve više gube povjerenje u institucije, od Sabora do političkih stranaka.
– Najviše ih zanima sudjelovanje u aktivnostima civilnog društva i volonterskih grupa, od 2018. kad je to bilo 1 % sad je skok na 20 %”, ističe Marin Capan, predsjednik Mreže mladih Hrvatske.
– Nismo spremni biti prijatelji, barem to podaci pokazuju, s osobama drukčijeg političkog uvjerenja, priča dr. sc. Nikola Baketa, suautor istraživanja, Institut za društvena istraživanja., više pročitajte na hrt.hr.