Ovogodišnji CIIE-a pokazao značaj Kine za svjetsku trgovinu

Foto: VCG

U kineskom gradu Šangaju 10. studenog je završio 7. Kineski međunarodni sajam uvoza (CIIE, eng. China International Import Expo), na kojem su ostvareni plodonosni rezultati. Prema podacima, vrijednost namjeravanih transakcija potpisanih na 7. CIIE-u iznosi 80,01 milijardi američkih dolara, s rastom od 2,0 % u usporedbi s prošlogodišnjim izdanjem sajma. Sudjelovalo je 3496 poduzeća iz 129 zemalja i regija, predstavljajući 450 novih proizvoda i tehnologija, a Nacionalna izložba ponovno je proširena. Ovi rezultati odražavaju unaprjeđenje praktične suradnje Kine s inozemstvom u trgovini, investicijama i drugim područjima.

Gledajući globalno, napori koje Kina ulaže u proširenje otvorenosti izuzetno su dragocjeni. Trenutno svjetskom gospodarstvu nedostaje snage za napredak te raste suprotstavljanje globalizaciji, a unilateralizam i protekcionizam vidljivo jačaju, zbog čega su otvorenost i mogućnosti postale dragocjene.

Prema “Izvještaju o otvorenosti svijeta za 2024.” objavljenom tijekom 7. CIIE-a,  globalni indeks otvorenosti u 2023. smanjio se za 0,12 % u odnosu na prošlu godinu te za  0,38 % u usporedbi s 2019. godinom i za 5,43 %  u odnosu na 2008. Za razliku od toga, indeks otvorenosti Kine 2023. godine povećao se za 11,89 % u usporedbi s 2008. godinom, postigavši stopu rasta koja je među najvišima u svijetu.

Foto: VCG

Foto: VCG

Otvorenost pogoduje razmjenama osoblja, kapitala i proizvoda. U listopadu ove godine, dvije plave tune s Malte teške po 150 kg sletjele su u Šangaj, označavajući njihov službeni ulazak na kinesko tržište nakon predstavljanja na prošlogodišnjem CIIE-u. Zahvaljujući tome što Kina nastavlja graditi otvorene platformu na visokoj razini kao što je CIIE i uvoditi niz mjera za olakšanja uvoza, strana poduzeća imaju bolje uvjete za daljnji razvoj u Kini i dijeljenje mogućnosti kineskog tržišta

Istovremeno, okupljanje različitih elementa razvoja ubrzao je tempo inovacije. To je posebno vidljivo na CIIE-u, na kojem su, između ostalog, izloženi umjetna inteligencija koja upravlja proizvodnjom tenisica, ekološke gume napravljene od održivih materijala te velik broj inovativnih lijekova i naprednih medicinskih instrumenata. Zahvaljujući  katalitičkom učinku kineskog tržišta, strana su poduzeća potaknuta na razvoj visokotehnoloških proizvoda.

Do sada je površina novougovorenih izložbenih prostora već premašila 100 tisuća kvadratnih metara. Otvorenost je najvidljivije obilježje modernizacije s kineskim značajkama, kao i dragocjeno dobro koje Kina pruža svijetu. Zahvaljujući tome, strane tvrtke smatraju kinesko tržišne nezaobilaznim. Kineska otvorenost i inkluzivnost mogu koristiti svim zainteresiranim zemljama i inozemnim poduzećima.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.