Komemorativnim skupom “Žrtva Borova naselja za Domovinu” ispred ostataka u Domovinskom ratu srušene zgrade Borovo commerca, u čijem se podrumu nalazila pričuvna ratna bolnica, u utorak je počelo obilježavanje 33. godišnjice stradanja te vukovarske gradske četvrti.
Vijence su položila i svijeće zapalila brojna izaslanstva, među kojima i Udruge Vukovarske majke čija je predsjednica Manda Patki pozvala sve koji nešto znaju o sudbini nestalih osoba da to dojave nadležnim institucijama.
– Oni koji znaju gdje su naši najmiliji šute, a godine prolaze jedna za drugom. Istina koju tražimo nalazi se u arhivima u Srbiji, privatnim ladicama i glavama mnogih koji žive s nama i pored nas. S ovog mjesta još se traži sudbina 55 branitelja i civila, a iz cijelog Vukovara 370, kazala je Patko.
Nakon prigodnog komemorativnog programa, u koloni sjećanja sudionici obilježavanja prošli su gradskim ulicama do Župne crkve Gospe Fatimske, gdje će biti služena misa zadušnica.
Na obali Dunava u Borovu, komemorativnim skupom “Svjedočenjem protiv zaborava” odat će se počast stradalim braniteljima i civilima koji su ubijeni na dunavskoj obali, a tijela im bacana u rijeku.
Položit će se vijenci i upaliti svijeće i na Farmi Lovas, gdje su iz masovne grobnice 2001. ekshumirane 24 žrtve ubijene u Borovu naselju i Vukovaru, čiji su posmrtni ostaci bili pomiješani s ostacima uginule stoke.
Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kasnije u Borovu naselju odat će se počast kod Spomen-obilježja nestalima u Domovinskom ratu.
Po podacima vukovarskih stradalničkih udruga, u trenutku okupacije 19. studenoga 1991., u bolnici i skloništu u Borovo commercu nalazilo se oko 800 civila i ranjenika. Neprijatelji su ga gađali tenkovima i zapalili, a po ulasku agresora u taj prostor nasilno je odvedeno, izloženo torturama i ubijeno 115 branitelja i civila.
Na današnji dan 1991. ubijena je 51 osoba, a u tri mjeseca opsade Borova ukupno 176 branitelja i civila.
Duž trase kojom prolazi kolona sjećanja od Borovo Commerca do crkve Gospe Fatimske učenici vukovarskih osnovnih škola jutros su upalili lampione.
Skladište nekadašnje tvornice Borovo Commerce služilo je za vrijeme opsade grada kao sklonište, ali i pričuvna ratna bolnica. U trenutku ulaska agresora ondje se nalazilo oko 1500 ljudi, kazala je novinarka HRT-a Magdalena Jelečević.
Zlatko Zaborni, Savjet za branitelje gradonačelnika Grada Vukovara, kazao je kako se danas prisjećamo žrtava Borovog naselja, te da će kolona sjećanja krenuti od Borovo Commerca do crkve Gospe Fatimske.
– U Vukovaru se još traga za 300 ljudi. Trenutačno se vrše iskapanja. Konkretno se ne može reći koliko je poginulih jer nismo imali popis osim onog što su napravili franjevci za općinu Vukovar, a to je 2660 ljudi.
Zaborni je bio branitelj Mitnice, stradao je 1. studenog, završio u Borovo Commercu kao ranjenik te je tamo bio do samog pada Borovog naselja. Nakon toga je završio u srpskim koncentracijskim logorima.
U Vukovaru sve veći broj mladih obitelji
– Danas i osnovne škole obilježavaju ovaj dan. Kada se prisjetim stradanja, mladima bi poručio da ostanu ustrajni u životu, da se bore, da ostanu u Vukovaru, da ne odlaze, istaknuo je.
Borovo naselje uz Vukovar svake godine dobiva novi broj mladih obitelji.
– Vukovar raste i gradi se. U njemu rade ljudi koji vole ovaj grad, naglasio je.
Vukovarske majke koje su dale svoje sinove, one se nose sa svojom tugom i ne mogu se smiriti dok se ne pronađu njihova djeca i muževi.
Učenici osnovnih škola pale svijeće
Učenici dvije osnovne škole na Trpinjskoj cesti pale svijeće u spomen na današnji dan i Tihomir Hideg, ravnatelj OŠ Blage Zadre Vukovar naglašava kako je to najmanje što se može učiniti kako bi se odala počast i priznanje svim žrtvama, ali i preživjelima vukovarske tragedije.
– Naša škola nosi ime Blage Zadre i time se dičimo, kazao je.
Dodaje kako su djeca budućnost i trebaju znati što se ovdje dogodilo, trebaju biti toga svjesni, ali okrenuti se budućnosti i miru te ne dopustiti da se ovakva tragedija više ikada ponovi., stoji u objavi na hrt.hr.