Svijet očekuje glas Kine na samitu G20

Foto: VCG

Od 18. do 19. studenog u Rio de Janeiru u Brazilu održava se 19. samit čelnika G20 s motom „Izgradnja pravednog svijeta i održivog planeta“ Tijekom posljednjih deset dana međunarodna javnost izrazila je kako od Kine očekuje da će nastaviti graditi konsenzus o razvoju, podržavati multilateralnu suradnju i globalan održivi razvoj te promicati dijalog i suradnju i izgradnju ravnopravnijeg i uključivijeg sustava upravljanja globalnim gospodarstvom.

Trenutačno, svjetskom gospodarstvu nedostaje snage za oporavak, a uz višestruke krize u prehrani i energetici, jačaju unilateralizam i protekcionizam te se deficit razvoja očigledno povećava. Istovremeno, unatoč brzom usponu „Globalnog juga“, glas i zahtjevi tog djela svijeta nisu biti zadovoljavajuće zastupljeni u tekućem sustavu globalnog upravljanja. U takvim okolnostima, međunarodna zajednica od članica G20 očekuje ideje za učinkovito rješavanje problema i preuzimanje odgovornosti, čime će se u partnerskom duhom unaprijediti globalni razvoj i usavršiti globalno upravljanje.

Foto: VCG

Foto: VCG

Razvoj je apsolutni prioritet svake zemlje. Provodeći suradnju u okviru G20, Kina se dosljedno posvećuje razvoju. Na samitu G20 2016. u kineskom gradu Hangzhou, Kina je prva potaknula davanje prioriteta pitanju razvoja u suradnji u okviru G20. Na samitu G20 na Baliju 2022., Kina je istaknula da je potrebno unaprijediti globalni razvoj u inkluzivnijem i održivijem smjeru kako bi donio više blagostanja za sve. Na tekućem samitu G20 zemlja domaćin Brazil predložila je uspostavu radne grupe za borbu protiv gladi i siromaštva, u kojoj je Kina podijelila svoja iskustva u iskorjenjivanju siromaštva i tehnološkim inovacijama, čime je postala jedna od najaktivnijih i najistaknutijih sudionica samita.

Upravljanje je druga ključna riječ za razumijevanje globalne uloge Kine. U okviru G20 Kina kontinuirano zagovara istinski multilateralizam, insistirajući na konceptu globalnog upravljanja koji se temelji na opsežnim konzultacijama, zajedničkoj izgradnji i dijeljenju rezultata. Na samitu G20 u kineskom gradu Hangzhouu 2016., Kina je prvi put sveobuhvatno izložila koncept upravljanja globalnim gospodarstvom s ravnopravnošću kao osnovom, otvaranjem kao glavnim smjerom, suradnjom kao pokretačkom snagom i dijeljenjem rezultata kao ciljem. Kina se dosljedno zalaže za reformu upravljanja globalnim gospodarstvom u pravednijem i razumnijem smjeru, kako bi se glas „Globalnog juga“ snažnije čuo.

Uočljivo je da je moto ovogodišnjeg samita G20 u Rio de Janeiru u skladu s kineskim razvojnim konceptom. Tijekom samita, Kina će s raznim stranama izraditi program razvoja izlagati se za ravnopravan i uređen multilateralizam, kao i za gospodarsku globalizaciju obilježenu općim blagostanjem i uključenošću. Svijet može očekivati da će Kina raznim zemljama pružiti više mudrosti i snage za zajednički razvoj i globalno upravljanje.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.