Kina na samitu u Rio de Janeiru pokazala smjer zajedničkog razvoja svijeta

Foto: VCG

Nedavno održani samit G20 u Rio de Janeiru privukao je svjetsku pozornost. Međunarodna zajednica treba odlučiti kakav svijet trebamo izgraditi nakon novog početka u Rio de Janeiru, na koji način unaprijediti reformu globalnog upravljanja i kakvu ulogu treba preuzeti G20. Kineski predsjednik Xi Jinping 18. Studenog je na samitu održao važan govor i dao jasan odgovor na ta pitanja.

Xi je na samitu istaknuo da trebamo zajednički izgraditi pravedan svijet za razvoj te ravnopravan i razuman sustav globalnog upravljanja. Također je uputio važne prijedloge za unaprjeđenje zajedničkog razvoja svih zemalja i proglasio osam kineskih mjera za poticanje globalnog razvoja. Istovremeno, Xi je sveobuhvatno obrazložio kineski koncept globalnog upravljanja u gospodarstvu, financijama, trgovini, digitalnoj tehnologiji, ekologiji itd., što je naišlo na široku podršku među sudionicima samita.

Foto: VCG

Foto: VCG

Jedino je zajednički razvoj istinit razvoj. Radi izgradnje pravednog svijeta za zajednički razvoj, Kina se dosljedno zalaže za davanje prioriteta razvoju u međunarodnoj trgovini. Na ovogodišnjem samitu G20, Xi je uputio četiri prijedloga za unaprjeđenje trgovine i investicija, ekologije, suradničkog okruženja u međunarodnom gospodarstvu i multilateralizma. Ovi prijedlozi odražavaju dosljedan kineski stav da se svjetski prosperitet i stabilnost neće moći ostvariti dok su siromašni sve siromašniji, a bogataši sve bogatiji. Zemlje članice G20 trebaju se zalagati za uključeniji i otporniji globalni razvoj te postizanje općeg blagostanja.

Kina je na samitu također proglasila osam konkretnih i praktičnih mjera za podršku globalnom razvoju, založivši se za zajedničku visokokvalitetnu izgradnju inicijative Pojas i put, unaprjeđenje praktične suradnje u ublažavanju siromaštva, zaštitu prehrambene sigurnosti, razvoj digitalnog gospodarstva, podržavanje razvoja Afrike te povećanje jednostranog otvaranja prema najnerazvijenijim zemljama. Kina je također pristupila „Globalnoj ligi protiv gladi i siromaštva“ koju je pokrenuo Brazil, predsjedavajuća zemlja samita. Kina je ovakvim djelovanjem jasno pokazala kako Kina aktivno sudjeluje u razvoju „Globalnog juga“.

Na putu prema modernizaciji nijedna zemlja ne smije biti izostavljena. Nakon novog početka u iz Rio de Janeiru, G20 treba nastaviti biti snaga za usavršavanje globalnog upravljanja i unaprjeđivanje napretka čovječanstva. Kao važna članica G20, Kina će dosljedno promicati ravnopravnu i urednu multipolarizaciju svijeta i gospodarsku globalizaciju obilježenu općim blagostanjem i uključenosti, kako bi kineskom snagom i mudrošću doprinijela ostvarenju zajedničkog razvoja i usavršavanju globalnog upravljanja.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.