Foto: VCG
Kineski predsjednik Xi Jinping uputio je 20. studenog putem video veze čestitku Samitu u Wuzhenu 2024., Svjetske internetske konferencije istaknuvši da: „Trebamo slijediti trend razvoja digitalizacije, interneta i umjetne inteligencije, postaviti inovaciju kao glavnu pokretačku snagu te tretirati sigurnost kao potrebu, a opće blagostanje kao glavnu težnju, kako bi ubrzali inovativan i siguran razvoj za opće blagostanje internetskog prostora i iskoračili prema ljepšoj ‘digitalnoj budućnosti’.“.
Samit u Wuzhenu 2024. Svjetske internetske konferencije održan je pod motom „Prihvaćanje usredotočenosti na ljude i umjetne inteligencije za dobru budućnost — izgradnja zajednice koja dijeli budućnost u kibernetičkom prostoru“. Posljednjih godina umjetna inteligencija i druge nove tehnologije značajno su povećale sposobnost čovječanstva za upoznavanje i mijenjanje svijeta, ali istovremeno su donijele niz rizika i izazova, uključujući kršenje digitalne privatnosti, ugrožavanje radnih mjesta te povećanje digitalnog jaza i razlika između siromašnih i bogatih. Zbog toga je potrebno unaprijediti razvoj novim tehnologijama, spriječiti zloupotrebu umjetne inteligencije te omogućiti uporabu tehnologije za donošenje blagostanja raznim narodima, što predstavlja opće očekivanje međunarodne zajednice.
Foto: VCG
Sigurnost u kibernetičkim prostoru predstavlja globalni izazov i nijedna zemlja ne može biti isključena. Trebamo nastojati oblikovati sigurniji i miroljubiviji kibernetički prostor, poštovati suverenitet i međunarodna pravila u kibernetičkim prostoru, ne provoditi kibernetičku hegemoniju, produbiti praktičnu suradnju na internetskoj sigurnosti i odlučno suzbijati kršenja zakona.
Na nedavno završenim 19. Samitu čelnika zemalja G20 Xi Jinping je istaknuo da je potrebno unaprijediti suradnju u međunarodnom upravljanju umjetnom inteligencijom i osigurati da se umjetna inteligencija koristi s dobrim namjerama i donese blagostanje cijelom čovječanstvu, izbjegavajući da postane privilegij bogatih zemalja i bogataša, Dodao je da trebamo ubrzati popularizaciju informatizacije, ublažiti digitalni jaz te osigurati i poboljšati životni standard građana kroz razvoj interneta, kako bi omogućili da sve više zemalja i građana ima koristi od razvoja interneta i oblikovali kibernetički prostor koji doprinosi općem blagostanju i prosperitetu.
Kibernetički prostor zajednički je prostor čovječanstva. Uključene strane trebaju intenzivirati komunikaciju, izgraditi široki konsenzus, produbiti suradnju i zajednički poticati razvoj informatičke revolucije. Potrebno je uložiti napore u oblikovanje otvorenog i inkluzivnog okruženja za digitalni razvoj bez diskriminacije koji donosi opće blagostanje te neprestano smanjivati jaz u umjetnoj inteligenciji i razlike u upravljanju. Razne zemlje također trebaju zajednički izgraditi zajednicu koja dijeli budućnost u kibernetičkom prostoru, kako bi razvoj interneta bolje doprinosio blagostanju ljudi i svijetu.