Kotarski: Kina će svojim carinama gađati američki vojni sektor

Kina će u trgovinskom ratu sa SAD-om morati strateški pronalaziti sektore koje može gađati, budući da sveobuhvatni trgovinski rat ne može dobiti, istaknuo je u središnjem Dnevniku HRT-a prof. dr. sc. Kristijan Kotarski s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu.

Prof. dr. sc. Kristijan Kotarski pojasnio je koja gospodarstva imaju prednost u trgovinskom ratu.

– U svakom slučaju, kada gledamo oblik globalne ekonomije, onda strukturnu prednost u svakom slučaju imaju države koje su generatori potražnje, odnosno one koje uvoze, rekao je.

O kontinuiranom suficitu više ovise države poput Njemačke, Japana i Kine.

– Amerika već nekoliko godina radi na tome da pokuša lokalizirati dobar dio proizvodnje i izbalansirati globalizaciju koja je trenutačno neuravnotežena. S jedne strane imate države koje sustavno generiraju potražnju, to je SAD. Te države imaju deficit i to financiraju zaduženjem.

– S druge strane imate države poput Kine, Japana i Njemačke – one generiraju proizvodnju i ovise da dio te proizvodnje završi na tržištima država deficita.

Nakon toga, kako je istaknuo, “stječu devizne rezerve koje najčešće ulažu u američko financijsko tržište”.

“Postoje granice koliko daleko možete ići”

Ipak, upozorava, “postoje granice koliko daleko možete ići”.

– Moje istraživanje je pokazalo da je preko 46 posto ukupnih deficita u zadnjih 30 godina – generirala američka ekonomija. Trump je počeo trgovinski rat, Biden je nastavio protekcionističku politiku i pokušao vratiti proizvodnji, a nitko ne zna što će Trump sada raditi, kazao je.

– SAD pokušava ispraviti te neravnoteže, ali ključno je pitanje koliko će dobro Trump odigrati svoje karte. Hoće li jednako tretirati saveznike – EU i Kinu ili će pokušati sklopiti neki pakt s EU i dogovoriti se oko toga kako formirati zajednički blok protiv Kine, dodao je.

Peking, naglašava Kotarski, “ovisi o pristupu američkom tržištu, 15 posto izvoza Kine ide u SAD, a imaju i usporavanje gospodarstva”

– Stišću ih dosta veliki dugovi građevinara, korporativnog sektora i naravno – u tom kontekstu ovise o inozemnoj potražnji, pojasnio je.

– Kina sigurno neće eskalirati trgovinski rat do točke usijanja, jer može u ovom trenutku više izgubiti nego SAD, rekao je.

Dodao je “da će Kina sigurno odgovoriti jer bi u suprotnom ispala slaba u očima svojih građama”.

– Strateški će pokušati gađati neke sektore i proizvode. Najavili su zabranu izvoza galija i germanija, metala važnih za vojnu industriju, pojasnio je.

– Pokušat će vidjeti koliko je američki vojni sektor ovisan i koliko se može rekonfigurirati i naći neku alternativu, zaključio je Kotarski.

1 KOMENTAR

  1. Pozdrav iz Šibenika. Razmišljanja sam da trgovinski “sukob” ne isključuje da će carinski nameti eskalirati u sveobuhvatni trgovinski rat tijekom drugog predsjedničkog mandata Donalda Trumpa. Vjerojatnost izbijanja trgovinskog rata u nadolazećim godinama raste zbog Trumpovih obećanja da će povećati uvozne carine. Mislim da postoji rizik da će potez SAD-a da podigne uvozne carine povećati turbulencije na financijskim tržištima. Međutim, ne isključujem da se Trumpov carinski scenarij možda uopće neće provesti, jednostavno zato što neće proći procedure odobrenja.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.