Paket demografskih mjera ‘težak’ 685 milijuna eura

Vijeće za demografsku revitalizaciju, kojim je predsjedao premijer Andrej Plenković, predstavilo je paket novih demografskih mjera. Za iduću godinu osigurano je 685 milijuna eura, što za sektor demografije predstavlja porast veći od 200 posto u odnosu na ovu godinu.

Prema zadnjem popisu stanovništva u Hrvatskoj je 3,9 milijuna stanovnika. Plenković je kazao kako je još 3 do 4 milijuna Hrvata raseljeno diljem svijeta.

Izuzev razdoblja COVID-19,  broj umrlih u Hrvatskoj u posljednjih 40 godina varira oko 55 tisuća na godišnjoj razini, dok je broj rođenih u istom razdoblju pao za oko 30 tisuća. U prošloj godini u Hrvatskoj je rođeno 32,170 djece, dok je umrla 51,275 osoba. Na dan se rodi 88 djece, a umre 140 osoba. U prvih devet mjeseci rođeno je 26,749 djece, a umrlo je 43,275 osoba.

– Brojke govore da je situacija takva da moramo imati odlučne mjere koje bi trebale biti i poticajne i djelotvorne, koje će poticati natalitet kao jedan oblik povećanja stanovnika, a drugi su mjere za povratak naših iseljenika. Poanta je da ova tema postane od strateškog karaktera.

Vlada je predvidjela da će za 2025. izdvajanja za pitanja demografije biti za 200 posto veća nego u ovoj godini. U javnosti je najviše odjeknulo podizanje naknada za rodilje, odnosno roditeljskih naknada. Dosad je naknada za drugih šest mjeseci rodiljnog dopusta bila limitirana na 995 eura, a novim mjerama se limit podiže na 3000 eura.

– Da bi se održao broj stanovnika koji imamo trenutačno potrebno je imati 2,1 dijete na jednu ženu. To danas u Europi nema nitko. U ovom trenutku Bugarska je najbolja s 1,76, Rumunjska s 1,71, Francuska je pala na 1,64, najmanju stopu fertiliteta koja je niža i od naše imaju Malta 1,1, Italija i Litva 1,2, Španjolska 1,21, Finska 1,28. Hrvatska je na sredini s 1,47, rekao je Plenković dodajući kako najbogatije zemlje poput Švicarske, Norveške, Luksemburga imaju niži fertilitet od Hrvatske.

Ustvrdio je da zemlje u kojima se najviše povećao standard često bilježe pad nataliteta.

Najveća stopa fertiliteta najveća je u najsiromašnijim zemljama, Nigeru, Čadu, DR Kongu, Somaliji.

– Nastojat ćemo temu demografske politike odraditi iz kuta svih resora. Cijelo društvo i svi akteri moraju dati doprinos. Mi smo u najvećem zamahu investicija u obrazovanju. Država je stavila obrazovanje u prvi plan, rekao je premijer., više pročitajte na hrt.hr.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.