Rekordna potrošnja u prosincu

Ovogodišnja blagdanska potrošnja ruši sve rekorde – unatoč inflaciji i rastu cijena. Maja Bogović, direktorica Sektora za trgovinu u HGK, rekla je da se u prosincu za blagdane uglavnom kupuju neprehrambeni proizvodi, za razliku od drugih blagdana u godini.

Bogović je rekla da će blagdanska potrošnja ove godine biti sigurno veća nego lani.

Rekordna potrošnja

– Radili smo procjene za 11. mjesec, a takav trend se nastavlja i u 12. mjesecu. U prvih 17 dana prosinca bilježimo povećan broj računa za 2,8%, što je više od trenda koji pratimo od početka godine. Vidjet ćemo na kraju kako će se mjesec završiti, ali po sadašnjim pokazateljima, bit će rekordna potrošnja, rekla je Bogović.

Istaknula je da se u prosincu uglavnom kupuju neprehrambeni proizvodi i dio prehrambenih proizvoda za blagdanski stol.

– U 12. mjesecu dominantnije se kupuje neprehrambena roba, dok se za druge blagdane, poput Uskrsa, više kupuje prehrambena roba, rekla je.

Dodala je i kako je činjenica da je trgovina turbulentna industrija i da su novi trendovi zahvatili i nju.

Novi trendovi

– Što se tiče interne trgovine, prema istraživanju gospodarske komore koje smo proveli u 11. mjesecu, vidimo da je više od 70% ispitanika kupovalo putem interneta u zadnja tri mjeseca, što je izuzetno visok postotak, rekla je.

– S druge strane, ako gledamo potrošnju vezanu uz 12. mjesec, tu vidimo da se navike nisu baš previše mijenjale. Kad gledamo dane kada se najviše obavlja kupovina, ne planiramo previše kupovinu, kupujemo ju neposredno prije same potrebe, naglasila je.

Istaknula je kako je hrvatski potrošač nelojalan potrošač, pogotovo što se tiče prehrambenih proizvoda.

– On kupuje u periodu od mjesec dana u gotovo pet trgovačkih lanaca, odnosno trgovina. Samim time pokazuje koliko je svjestan cijena, rekla je.

Dodala je da hrvatski potrošač voli prodavaonice koje su mu u blizini, no najvažniji drugi kriterij mu je definitivno cijena i kupovanje na akcijama.

Istaknula je i informaciju kako je mladim potrošačima, onima od 18. do 24. godine, drugi najvažniji kriterij uz cijenu da je proizvod domaćeg porijekla.

Mladi vole domaće

– I mlađi potrošači svjesni su kvalitete domaćih proizvoda, naglasila je.

Istaknula je i kako kontinuirano bilježe rast cijena od 2022. godine, ali isto tako naglašava da je rast cijena znatno usporio od rujna prošle godine.

– Kada gledamo ukupno prehrambene proizvode, oni su u odnosu na 12. mjesec prošle godine za 2,8% skuplji. Međutim, nisu sve kategorije roba skuplje, neke su i jeftinije. Neke su značajno otišle gore zbog nedostatka sirovine, tako da ćemo ove godine sigurno kupovati skuplju čokoladu i kakao, a imat ćemo jeftiniji šećer i krumpir, rekla je Bogović.

Neradne nedjelje

Dotaknula se i teme neradnih nedjelja.

Rekla je da, gledajući generalno, neradne nedjelje nisu utjecale na smanjenje broja računa.

– Za prvih 11 mjeseci broj računa je rastao za 0,37%. Međutim, ono što se promijenilo su dani kada obavljamo kupovinu. Dio prometa se prelio na subotu i to je najveći dio prometa. Međutim, bilježi se porast prometa početkom tjedna, ponedjeljkom i utorkom, rekla je.

– Potrošači su se prilagodili na novonastalu situaciju i prebacili su potrošnju na druge dane, naglasila je.

Hoće li ponovno rasti cijene?

Rekla je i kako vjeruje da iduće godine neće biti velikog rasta cijena.

– Vjerujemo da neće doći do nekih daljnjih turbulencija. Ne možemo utjecati na neke nedostatke roba ili veće proizvodnje u odnosu na tržišne trendove kao kod kakaa, odnosno čokolade. Ali prema onome što sada vidimo nadamo se da neće biti većih povećanja cijena, zaključila je., više na hrt.hr.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.