U ovo doba godine mnogo se hrane troši, ali i baca. Godišnje se u Hrvatskoj baci 286 tisuća tona hrane, odnosno 71 kilogram po stanovniku.
Još su porazniji podaci ako se gleda prosjek zemalja Europske unije. Prema njemu, godišnje se u svim članicama Unije baci nevjerojatnih 60 milijuna tona hrane u vrijednosti od oko 130 milijardi eura ili 132 kilograma po stanovniku, gotovo dvostruko više nego u Hrvatskoj.
Osim što hrana završava u smeću, generira se i velika količina stakleničkih plinova. Provjerili smo kako najbolje zbrinuti višak hrane.
U Banku hrane Osječko-baranjske županije mogu donirati isključivo pravne osobe. Građani svoje donacije mogu donijeti u Gradsko društvo Crvenog križa.
– Banka hrane redovito prima donacije od velikih hrvatskih proizvođača prehrambenih proizvoda, lokalnih OPG-ova te trgovačkih lanaca. Kada zaprimimo robu, mi isti dan to sortiramo u pakete i dijelimo našim korisnicima ili drugim posrednicima u lancu doniranja hrane u županiji, kazao je Vedran Radanović, voditelj Banke hrane Osječko-baranjske županije.
Radanović je pojasnio da su skladište od 250 kvadrata adaptirali EU sredstvima, kao i financirali opremu poput viličara, regala, rashladne opreme. Napomenuo je i zašto građani ne mogu donirati primjerice domaću kobasicu.
– Ako građani žele nešto donirati hranu Crvenom križu, prehrambeni proizvodi moraju biti u originalnom pakiranju s deklaracijom, dodao je., više pročitajte na hrt.hr.