
U priopćenju Domovinskog pokreta stoji kako se Hrvatska suočava s ozbiljnim nedostatkom kvalificirane radne snage, dok se iskusnim obrtnicima u mirovini onemogućava nastavak rada u vlastitom obrtu. Ovo ograničenje je nelogično i štetno za gospodarstvo. Obrtnicima bi trebalo omogućiti rad do 20 sati tjedno uz punu mirovinu ili puno radno vrijeme uz 50 % mirovine, bez dodatnih nameta. Takvom reformom smanjila bi se siva ekonomija i omogućio legalan rad majstorima koji su i dalje potrebni tržištu.
Domovinski pokret zalaže se za omogućavanje umirovljenim obrtnicima da nastave raditi pod jasnim i pravednim uvjetima. Prema našem prijedlogu, obrtnici koji su ostvarili pravo na starosnu mirovinu trebali bi imati mogućnost rada do 20 sati tjedno uz punu mirovinu ili nastaviti s punim radnim vremenom uz primanje 50 % mirovine.
“Ova reforma bi omogućila obrtnicima legalan nastavak rada bez straha od birokratskih prepreka. Smanjila bi se siva ekonomija, povećala gospodarska aktivnost i osigurao prijeko potreban stručni kadar u obrtništvu. Nedostatak majstora i obrtnika postaje sve veći problem, a istovremeno imamo tisuće iskusnih ljudi koji žele raditi, ali im sustav to ne dopušta,” ističe Dragutin Grabrović, dopredsjednik Ogranka Domovinskog pokreta Osijek i dugogodišnji obrtnik s bogatim iskustvom u Hrvatskoj obrtničkoj komori, Županijskoj komori te osječkom Udruženju obrtnika.
Domovinski pokret također predlaže da obrtnici koji nastave raditi budu oslobođeni plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje, budući da su to pravo već ostvarili odlaskom u mirovinu. Također, ne bi imali pravo na bolovanje na teret HZZO-a, već bi egzistirali od svoje mirovine i zarade.
Pozivamo nadležne institucije da ozbiljno razmotre ovaj prijedlog jer bi se njime omogućio ostanak obrtnika na tržištu rada, potaknula gospodarska aktivnost i osigurala pravednija radna politika za iskusne majstore koji žele nastaviti doprinositi gospodarstvu.
Domovinski pokret upozorava na alarmantno stanje u Belišću, gdje kvaliteta zraka iz godine u godinu postaje sve lošija. Građani su svakodnevno izloženi nesnosnom smradu koji narušava kvalitetu života, dok aktualna gradska vlast ignorira problem. Grad koji je nekada bio industrijsko središte, danas je poznat po neugodnim mirisima koji su posljedica nesustavnog upravljanja otpadom i komunalnim muljem.
Situacija se dodatno pogoršala otkako je tvrtka Livit preuzela upravljanje postrojenjem za preradu industrijskog mulja, a eskalirala kada je počeo dovoz otpada iz drugih gradova, uključujući Osijek, Vinkovce, Beli Manastir, Vukovar, a sada i Zagreb. Građani već četiri godine žive u smradu i strahu za svoje zdravlje, dok inspekcije i nadležne institucije samo formalno reagiraju bez konkretnog rješenja. Smrad ne nestaje, on samo ovisi o smjeru vjetra, dok se zdravstveni problemi stanovnika sve češće prijavljuju.
“Ovo stanje je neprihvatljivo! Građani Belišća zaslužuju život u čistom i sigurnom okruženju, a ne svakodnevni strah od onoga što udišu. Zahtijevamo hitnu sanaciju ekološke situacije i prestanak dovoza otpada u Belišće! Vrijeme je da se lokalna vlast konačno probudi i poduzme konkretne korake,” poručuje Igor Smodej, predsjednik Domovinskog pokreta Ogranka Belišće.
Zdravlje građana mora biti prioritet, a ne profit pojedinaca! Vrijeme je da Belišće ponovno postane grad dostojan života, a ne simbol ekološke nebrige. Domovinski pokret će biti glas svih onih koji žele sigurniju i prosperitetniju budućnost!, stoji u Priopćenju.