Odgovor Kine na Trumpove carine

Američki predsjednik Donald Trump rekao je jučer da će uvesti nove carine od 25 posto na sav uzvoz čelika i aluminija u SAD, što je još jedna eskalacija njegove reforme trgovinske politike. Nižu se reakcije, EU ne vidi opravdanje za nametanje carina, objavila je Europska komisija, koja je kao i Velika Britanija, objavila da čeka objašnjenje za nove carine kako bi mogla reagirati.

Donald Trump je, govoreći novinarima tijekom leta u Air Force Oneu, također rekao da će recipročne carine objaviti u utorak ili srijedu, koje će gotovo odmah stupiti na snagu. Trump je tijekom svog prvog mandata uveo carine od 25 posto na čelik i 10 posto na aluminij, ali je kasnije odobrio bescarinske kvote trgovinskim partnera, uključujući Kanadu, Meksiko i Brazil.

Bivši predsjednik Joe Biden proširio je te kvote na Ujedinjeno Kraljevstvo, Japan i Europsku uniju, a iskorištenost kapaciteta čeličane u SAD-u pala je posljednjih godina. Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je da će nove carine doći povrh postojećih carina na čelik i aluminij.

Trump je u petak najavio da će nametnuti recipročne carine, podižući američke carinske stope kako bi se uskladile s onima trgovačkih partnera. Nije identificirao zemlje, ali carine će biti uvedene “tako da nas se tretira jednako s drugim zemljama.

Uz sadašnje namete na metal, nove carine najteže će pogoditi Kanadu. SAD najviše čelika i aluminija kupuje od sjevernog susjeda.

Desetke milijuna tona na godinu utroši u automobilsku, obrambenu i zrakoplovnu industriju, u proizvodnju nafte, građevinarstvo, a prozvodnja čelika u SAD-u iz godine u godinu pada.

– Carine neće, poput čarolije, ponovno industrijalizirati SAD. Velike američke tvrtke pokazuju više interesa za zaradu špekulacijama i kamatarenjem nego proizvodnjom bilo čega, ustvrdila je politologinja Radhika Desai.

– Troškovi bi se mogli povećati za između tri i šest tisuća dolara po vozilu. Industrije, tvrtke ili potrošači to neće moći podnijeti, upozorio je Glenn Stevens, izvršni direktor tvrtke MichAuto iz Detroita.

Unatoč Trumpovim najavama, svjetska tržišta stabilna

Na globalnim tržištima Trumpova najava novih carina zasad nije imala većeg odjeka.

– Zato što je to bilo očekivano. Na financijskim tržištima već je uračunato. Usto, većina ulagača nada se da će reakcija Europske unije rezultirati prihvatljivijim carinama, ustvrdio je Oliver Roth iz ODDO BHF-a.

Isporuke čelika i aluminija iz Europske unije više carine mogle bi zahvatiti potkraj ožujka jer istječe privremena obustava nameta iz prvog Trumpova mandata.

– Reagirat ćemo kako bismo zaštitili interese europskih poduzeća, radnika i potrošača od neopravdanih mjera. Nametanje carina bilo bi nezakonito i ekonomski kontraproduktivno, zaključio je glasnogovornik Europske komisije Olof Gill.

Prema predsjedniku Trumpu nitko ne bi trebao ostati pošteđen recipročnih carina, ali o tome će, najavio je, govoriti sutra ili preksutra.

– Ako oni nama naplaćuju 130 posto, a mi njima ništa, tako ne može ostati. Ništa neće utjecati na one s kojima imamo slične carine, ali onima koji iskorištavaju Sjedinjene Države, uvest ćemo recipročne, kazao je Trump.

Kina od danas uvodi carine od 15 posto za američki ugljen i prirodni plin te 10 posto za sirovu naftu, poljoprivrednu opremu i neke automobile. Prošli tjedan Trump je uveo carinu od 10 posto na sav uvoz iz Kine.

– Nije potrebno jednostrano povećanje carina, nego dijalog i pregovori temeljeni na međusobnom poštovanju. Pozivamo SAD da ispravi svoju pogrešnu praksu i prestane politizirati i instrumentalizirati gospodarska i trgovinska pitanja, rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun.

Analitičari smatraju da je kineski udar mogao biti žešći, ali nije, i time Peking poručuje da je spreman pregovarati.

Pripremili: Sanja Gvozdanović/B.B.B./L.P./Dnevnik/HRT/Hina

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite ovdje svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.