Kina lansirala testni satelit za komunikacijsku tehnologiju

1

Foto: VCG

Kina je u ponedjeljak rano ujutro iz Svemirskog lansirnog centra Xichang, smještenog u jugozapadnoj pokrajini Sichuan, poslala novi testni satelit za komunikacijsku tehnologiju u svemir.

Satelit je lansiran raketom Dugi marš-3B u 1:17 po pekinškom vremenu. Prema podacima lansirnog centra, uspješno je ušao u planiranu orbitu, čime je lansiranje označeno kao uspješno.

Satelit će se uglavnom koristiti za testiranje višepojasne i visokobrzinske komunikacijske tehnologije, priopćio je centar.

Ovo lansiranje bilo je 562. misija serije nosećih raketa Dugi marš.

1 KOMENTAR

  1. Kina je prepoznala važnost satelitskog interneta. Nekoliko kineskih kompanija, uključujući SpaceSail iz Šangaja, aktivno radi na razvoju vlastitih satelitskih mreža. SpaceSail, pod kontrolom šangajske gradske uprave, planira ambicioznu konstelaciju Qianfan (“Tisuću jedara”) s tisućama satelita u niskoj Zemljinoj orbiti (LEO). Osim Qianfana, u razvoju su i drugi kineski projekti, kao što su Guo Wang i Honghu-3, što ukazuje na ozbiljnu predanost Kine ovom sektoru. Kineski napori u razvoju satelitskog interneta nisu motivirani samo komercijalnim interesima. Starlink je pokazao svoju sposobnost pružanja necenzuriranog pristupa internetu, što Kina vidi kao potencijalnu prijetnju svom režimu cenzure. Stoga, razvoj vlastitih konstelacija omogućuje Kini kontrolu nad protokom informacija, ne samo unutar svojih granica, već i u zemljama saveznicama. Satelitski internet postaje sve važniji i za vojne svrhe. Starlinkova uloga u ratu u Ukrajini pokazala je prednosti satelitskog povezivanja na bojištu, posebno za korištenje dronova. Kina, svjesna tih prednosti, ulaže u satelitsku tehnologiju kao ključni element svoje vojne strategije. Kineski vojni istraživači aktivno rade na praćenju i potencijalnom ometanju stranih satelitskih konstelacija, uključujući Starlink. Kineske kompanije, poput SpaceSaila, ne ograničavaju se samo na domaće tržište. SpaceSail je već potpisao ugovore u Brazilu i Kazahstanu, te pregovara s brojnim drugim zemljama. Ova ekspanzija dio je šire kineske strategije, uključujući inicijativu “Pojas i put”, koja ima za cilj jačanje kineskog utjecaja u svijetu. Bravo i sve pohvale!

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.