Od ponedjeljka suci i državni odvjetnici provode mjere upozorenja

0

U ponedjeljak, 22. siječnja, suci na hrvatskim sudovima kreću s novim ciklusom mjera upozorenja, izvijestila je u petak Udruga hrvatskih sudaca (UHS), navodeći da su sudske stranke o tome obaviještene, ali i da su otvoreni za nastavak razgovora s vladom.

Sudjelovanje u tzv. mjerama upozorenja u ponedjeljak je najavila i Udruga hrvatskih državnoodvjetničkih dužnosnika (UHDD) koja nije sudjelovala u prošlogodišnjem sudačkom bijelom štrajku.

Tako se u sljedeća dva tjedna, do petka 2. veljače, odgađaju sve radnje u prvostupanjskim i drugostupanjskim sudskim postupcima, osim u hitnim predmetima u kojima bi mogla nastupiti nenadoknadiva šteta.

UHS je izvijestio da će za vrijeme trajanja mjera upozorenja svi suci bit će na radnom mjestu i obavljati ostale poslove u okviru svoje sudačke dužnosti cijelo radno vrijeme.

– Prema posljednje prikupljenim informacijama, očekuje se bolji odaziv nego u prvom ciklusu, dok je na većini sudova odaziv i stopostotan, ističe sudačka udruga.

Dodaju da su o odgodama rasprava dogovorenih za ponedjeljak stranke već obaviještene putem e-spisa i svojih opunomoćenika, tj. odvjetnika na koje stranke upućuju da se kod njih raspitaju o daljnjim koracima.

Odgođena ročišta bit će zakazana u najkraćem roku nakon završetka mjera, navode u priopćenju.

U mjere upozorenja kreće se temeljem jednoglasne odluke svih ogranaka Hrvatske udruge sudaca, budući da iz Vlade RH ni Ministarstva pravosuđa i uprave nije stigla nova ponuda kojom bi se ispunilo obećanje iz svibnja 2023.

Razgovori s predstavnicima izvršne vlasti se nastavljaju, no budući da obje strane u ovom trenutku ostaju pri svojim stavovima, mjere upozorenja počinju po najavi, u ponedjeljak”. Dođe li do dogovora kojim bi se ispunili zahtjevi UHS-a, kažu u sudačkoj udruzi, mjere će se prekinuti i prije najavljenog datuma.

Podsjećaju da UHS od Vlade RH traži ispunjenje obećanja o provedbi konkretnih poteza jedinstvenog zakona kojim bi se uvela indeksacija, usklađivanje osnovice s prosječnom bruto plaćom isplaćenom zaposlenima u pravnim osobama u RH u prethodnoj godini, prema izračunu DZS, te sustav platnih razreda i izjednačavanje plaća sudaca drugog stupnja s plaćama sudaca visokih specijaliziranih sudova.

Riječ je, dodaju, o jednakim zahtjevima koji su izneseni i prihvaćeni u svibnju 2023. te ističu da su sve mjere koje poduzimaju usmjerene boljem, učinkovitijem i kvalitetnijem pravosuđu te konačnom sustavnom rješenju kroničnih problema pravosuđa, poručio je UHS.

Navode i da će u daljnjem postupanju suci, kao i kod provedbe mjera u svibnju 2023., postupati odgovorno prema strankama i javnosti te službenim obavijestima iznositi stajališta udruge. Novi sastanak upravnog odbora UHS-a održat će se najkasnije 1. veljače 2024.

Više pročitajte na hrt.hr.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.